Squire and Tittensor Win 2016 Rage at Snowbird

0
155

By Nate Gibby

Luettinger Wins the People’s Choice

Dylan Willick of the Rouleur Devo Team rolls by Mt. Superior in the Snowbird Intermountain Cup on July 2, 2016. Photo by Dave Iltis. Complete gallery at gallery.cyclingutah.com

Salt Lake City —Robbie Squire won the Elite Men’s division while Nicole Tittensor walked away with the Elite Women’s crown on July 2nd at the Rage at Snowbird, the sixth X-country race of the Intermountain Cup MTB race series. The race has been held yearly at Snowbird since at least 1988.

Photo Gallery of the Rage at Snowbird

With perfect mid-summer temperatures and spectacular mountain vistas on every side, the race wasn’t nearly as pleasant as the surroundings. As a race that started in the late 80s, course was comprised of four laps of five miles each and almost 600 feet of climbing per lap, the trail covered portions of the Peruvian Gulch, Rothmans Way, and Gad Valley, with a biting corner opposite the finish line.

“The Rage at Snowbird XC course is one of my favorites because it embodies everything that I like about mountain biking,” said Squire. “The traverses [of the] Gad Valley area provide substantial climbing as well as ripping fast technical descents lending an advantage to an all-around rider.”

Nicole Tittensor took the pro women's win. Photo by Dave Iltis

The ultra competitive men’s elite race comp concluded with the top 10 finishers all within minutes of each other. With a finish time of 1:42:14, Holowesko-Citadel pro road racer Squire took the race by a full minute. “The race started off real quick with Bryson Perry (Canyon Bicycles/Shimano) launching off the start line like a missile,” said the Sandy, Utah native. “Fortunately, he faded after the first lap which allowed me to settle into a steady pace.”

On the women’s side, Tittensor (Jans/Scott/Reynolds) rode away with the podium’s top spot, finishing three laps at 1:33:25, over three minutes in front of second-place finisher K.C. Holley. “[Tittensor] took off and I tried to keep an eye on her as we went through the race,” said Holley (Kuhl and Racer’s Cycle Service). “I was never able to close the gap she created on the first lap. My competition was primarily during the first lap trying to get into position and then stay there for the rest of the race.”

However, the racer who won over the hearts of all in attendance, was 15-year-old Chase Luettinger, who finished last in the High School JV Boys division. After a bad start and a subsequent fall caused him to press to catch up to the pack, he blew a tire on a rock at the top of the course. With neither a spare tube nor the tools to fix his wheel, he picked up his bike and started walking the course. As he crossed the finish line with one lap to go, Luettinger defied suggestions that he take a DNF.

“I would rather finish it than quit early,” he said. “I just kept walking and walking.”

With his bike on his back and raucous applause from the spectators, he walked through the finish line and started his final lap.

After trudging along for the first quarter of the course, a spectator caught up to Luettinger with a tube and tools. With a quick repair, he finished the race on his bike well behind the rest of riders in his division. Despite finishing last, Luettinger’s steely resolve and unbounded determination won the respect and admiration of the crowd.

Founded in 1991, the Intermountain Cup consists of X-country and endurance MTB races throughout Utah. With seven X-country races of approximately 25 miles and four endurance races of approximately 50 miles, the series covers some of the most pristine and difficult rides in the state. More information on the series can be found at intermountaincup.com

Asa Kelly won the Sport Men's 50+ division. Photo by Dave Iltis
High school racer and Summit Bike Club team rider Connor Patten place second in the Elite Men. Photo by Dave Iltis. For a full gallery of all racers, see gallery.cyclingutah.com

Results:

Elite Men                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1506 Robbie Squire Robbie Squire   4 Elite Men Male 1:42:14.4
2 1582 Connor Patten Connor Patten Summit -Competitive Cyclist MTB Team 4 Elite Men Male 1:43:35.4
3 185 Bryson Perry Bryson Perry Canyon Bicycles- Shimano 4 Elite Men Male 1:44:25.2
4 1509 Matthew Tyler Turner Matthew Tyler Turner Competitive Cyclist Mountain Bike Team 4 Elite Men Male 1:45:25.1
5 145 Chris Holley Chris Holley Kuhl, Racers Cycle Service 4 Elite Men Male 1:45:37.0
6 474 Anders Johnson Anders Johnson Whole Athlete/Specialized 4 Elite Men Male 1:45:45.9
7 1508 Matt Behrens Matt Behrens Competitive Cyclist MTB Team 4 Elite Men Female 1:46:24.2
8 468 Rylan Schadegg Rylan Schadegg KHS ESI racing 4 Elite Men Male 1:46:33.6
9 177 JEFF BENDER JEFF BENDER KUHL/BENDER BROS RACING 4 Elite Men Male 1:47:45.4
10 181 Justin Desilets Justin Desilets   4 Elite Men Male 1:48:20.9
11 478 Kevin Day Kevin Day Endurance360 4 Elite Men Male 1:49:36.5
12 1519 Josh Whitney Josh Whitney Evol Racing 4 Elite Men Male 1:50:49.4
13 1559 Mitchell Peterson Mitchell Peterson Canyon Bicycles / Shimano 4 Elite Men Male 1:52:11.0
14 174 Aaron Campbell Aaron Campbell Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Cons 4 Elite Men Male 1:54:17.9
15 464 Aaron Phillips Aaron Phillips Bingham Cyclery 4 Elite Men Male 1:55:05.8
16 172 Nick Loyola Nick Loyola Endurance 360 4 Elite Men Male 2:01:47.1
17 613 Dylan Willick Dylan Willick Rouleur 4 Elite Men Male 2:05:10.8
18 173 Jeff Heal Jeff Heal Wimmers 4 Elite Men Male -1 lap
170 Michael Hawley Michael Hawley LiVeWell p/b Harristone 4 Elite Men Male DNS
                   
Elite Women                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 183 Nicole Tittensor Nicole Tittensor Jans/Scott/Reynolds 3 Elite Women Female 1:33:25.7
2 191 KC Holley KC Holley Kuhl, Racers Cycle Service 3 Elite Women Female 1:36:54.7
3 180 Meghan Sheridan Meghan Sheridan Bingham's Cyclery Peak Fasteners 3 Elite Women Female 1:40:23.1
1512 Parker Tyler Parker Tyler White Pine Touring 3 Elite Women Female DNF
184 Sarah Kaufmann Sarah Kaufmann NoTubes Women's Elite 3 Elite Women Female DNS
                   
Expert Men 19-29                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 453 Tanner Pulley Tanner Pulley Plan 7 3 Expert Men 19-29 Male 1:38:22.0
2 555 Jake Meyer Jake Meyer Utah State University 3 Expert Men 19-29 Male 1:56:16.0
                   
Expert Men 30-39                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1515 Michael Burton Michael Burton White Pine Racing Powered by Jan's.com 3 Expert Men 30-39 Male 1:29:50.6
2 1560 Christian Walton Christian Walton Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Cons 3 Expert Men 30-39 Male 1:34:40.7
3 1594 Christian Sybrowsky Christian Sybrowsky   3 Expert Men 30-39 Male 1:35:26.2
4 410 Jared Millington jared Millington   3 Expert Men 30-39 Male 1:35:37.5
5 200 Jake Carroll Jake Carroll Bountiful Bicycle p/b Okland Constructio 3 Expert Men 30-39 Male 1:39:59.7
6 454 Jeff Wilson Jeff Wilson Bountiful Bicycle p/b Okland Constructio 3 Expert Men 30-39 Male 1:41:11.8
490 Tom Gosselin Tom Gosselin Reynolds Cycling 3 Expert Men 30-39 Male DNF
                   
Expert Men 40-49                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1619 Mick Harris mick harris   3 Expert Men 40-49 Male 1:32:58.9
2 1561 Mitt Stewart Mitt Stewart   3 Expert Men 40-49 Male 1:33:26.6
3 499 Bob Saffell Bob Saffell Bingham Cyclery Peak Fasteners 3 Expert Men 40-49 Male 1:34:41.5
4 1653 Nate Marine Nate Marine Plan7 3 Expert Men 40-49 Male 1:35:37.9
5 455 Jody Harris Jody Harris LiVeWell p/b Harristone 3 Expert Men 40-49 Male 1:36:12.6
6 1543 Jason Overbaugh Jason Overbaugh 4Q Racing 3 Expert Men 40-49 Male 1:43:42.8
                   
Expert Men 50-59                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 402 Reed Topham Reed Topham Bingham Cyclery Peak Fasteners 3 Expert Men 50+ Male 1:35:19.5
2 409 Gary Gardiner Gary Gardiner Bountiful Bike P/B Okland Construction 3 Expert Men 50+ Male 1:35:46.9
3 1505 Zan Treasure zan treasure Bountiful Bicycle Racing 3 Expert Men 50+ Male 1:35:58.5
4 1603 Scott Stewart Scott Stewart BIngham Cyclery-Peak Fasteners 3 Expert Men 50+ Male 1:40:30.2
5 1558 Mark Enders mark enders OCef 3 Expert Men 50+ Male 1:44:39.5
6 1516 Devon Alvarez Devon Alvarez Cole Sport Powered by Kai Life Sport 3 Expert Men 50+ Male 1:47:56.9
                   
Expert Men 60+                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 408 John Lauck John Lauck Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Cons 2 Expert Men 60+ Male 1:13:20.1
2 197 Lawrence Woolson Lawrence Woolson Bingham Cyclery Peak Fasteners 2 Expert Men 60+ Male 1:15:56.7
3 699 Craig Williams Craig Williams Bingham Cyclery 2 Expert Men 60+ Male 1:16:16.7
4 1627 Denny Tynan Denny Tynan Stay Park City Cycling 2 Expert Men 60+ Male 1:24:46.0
5 500 Joe Benson Joe Benson   2 Expert Men 60+ Male 1:26:53.5
                   
Expert Women                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1697 Janette Peterson       2 Expert Women   1:06:38.2
2 603 Kelly Crawford Kelly Crawford Bountiful Bicycle Racing 2 Expert Women Female 1:11:37.9
                   
Sport Men 19-29                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1584 Christian Yngsdal Christian Yngsdal OCef 2 Sport Men 19-29 Male 1:08:24.2
                   
Sport Men 30-39                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 601 Scott Bankhead Scott Bankhead Bountiful Bicycle Racing p/b Okland Cons 2 Sport Men 30-39 Male 1:19:22.0
2 1518 Zach Longson Zach Longson   2 Sport Men 30-39 Male 1:24:13.4
3 1593 Taylor Keys Taylor Keys   2 Sport Men 30-39 Male 1:37:43.0
                   
Sport Men 40-49                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 447 Jeremy Johnson Jeremy Johnson Bountiful Bicycle p/b Oakland Constructi 2 Sport Men 40-49 Male 1:11:24.2
2 540 Jeremy Achter Jeremy Achter OCef 2 Sport Men 40-49 Male 1:11:47.4
3 507 Chris Delangis Chris DeLangis   2 Sport Men 40-49 Male 1:13:26.6
4 1651 Trent Donat Trent Donat Canyon Bicycles-Shimano 2 Sport Men 40-49 Male 1:13:35.8
5 1510 Michael Dodge Michael Dodge utahmountainbiking.com 2 Sport Men 40-49 Male 1:16:26.5
6 504 Corey Spencer corey spencer america first credit union/bikers edge 2 Sport Men 40-49 Male 1:26:08.4
7 519 Bogdan Balasa Bogdan Balasa utahmountainbiking.com 2 Sport Men 40-49 Male 1:28:35.7
8 505 Daniel Bowen Daniel Bowen   2 Sport Men 40-49 Male 1:46:05.4
9 1590 Adam Jensen Adam Jensen   2 Sport Men 40-49 Male 1:56:53.4
10 1562 Tom Hatch Tom Hatch   2 Sport Men 40-49 Male 1:59:13.0
                   
Sport Men 50+                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1567 Asa Kelly Asa Kelly   2 Sport Men 50+ Male 1:13:58.6
2 1575 Paul Zimmerman Paul Zimmerman utahmountainbiking.com 2 Sport Men 50+ Male 1:23:05.8
                   
                   
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 162 Heather Hemingway-Hales Heather Hemingway-Hales DNA Rouleur 2 Sport Women Female 1:33:22.1
2 171 Angie Branch Angie Branch Revolution 2 Sport Women Female 1:35:28.9
3 602 Kelly Saudder Kelly Saudder   2 Sport Women Female 1:41:57.2
1517 Jennie Alvarez Jennie Alvarez Cole Sport Powered by Kai Life Sport 2 Sport Women Female DNF

 

HS Varsity Boys                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1583 Skylar Patten Skylar Patten Summit -Competitive Cyclist MTB Team 3 HS Varsity Boys Male 1:20:31.3
2 1581 Seth Saxton Seth Saxton   3 HS Varsity Boys Male 1:23:02.4
3 534 Brennon Peterson Brennon Peterson   3 HS Varsity Boys Male 1:26:52.3
4 1677 Porter Trapp Porter Trapp   3 HS Varsity Boys Male 1:29:45.2
5 451 Tristan Harris Tristan Harris Canyon Bicycles 3 HS Varsity Boys Male 1:30:14.3
6 1507 James Mott James Mott OCef 3 HS Varsity Boys Male 1:31:37.3
7 1577 Jake Lamping Jake Lamping   3 HS Varsity Boys Male 1:31:52.1
8 658 AJ Heaton AJ Heaton Bountiful Bicycle pb oakland constructio 3 HS Varsity Boys Male 1:34:26.7
9 471 Tommy Fendler       3 HS Varsity Boys   1:37:52.4
10 633 Larsen Williams Larsen Williams   3 HS Varsity Boys Male 1:40:36.6
11 697 Easton Nye Easton Nye   3 HS Varsity Boys Male 1:42:06.6
                   
HS Varsity Girls                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1599 Lauren Bingham Lauren Bingham Cannondale 2 HS Varsity Girls Female 1:06:16.2
2 1573 Ellise Shuman Ellise Shuman Summit/Competitive Cyclist 2 HS Varsity Girls Female 1:07:01.4
3 1685 Anika Heilweil Anika Heilweil Summit- Competitive Cyclist 2 HS Varsity Girls Female 1:09:05.2
4 160 Morgan Hales Morgan Hales DNA Rouleur 2 HS Varsity Girls Female 1:16:30.2
5 631 Anna Guthrie Anna Guthrie   2 HS Varsity Girls Female 1:23:11.6
                   
HS JV Boys                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1570 Andy Knoblock Andy Knoblock Skyline Mountain bike team 2 HS Junior Varsity Boys Male 1:00:22.4
2 672 Christian Haight Christian Haight Summit Bike Club 2 HS Junior Varsity Boys Male 1:00:47.9
3 558 Lance Heaton lance Heaton Bountiful Bicycle pb oakland constructio 2 HS Junior Varsity Boys Male 1:01:55.9
4 678 Todd Kingsolver Todd Kingsolver Summit 2 HS Junior Varsity Boys Male 1:02:25.9
5 679 Logan Wilson Logan Wilson   2 HS Junior Varsity Boys Male 1:03:25.5
6 1571 Lane Myshrall Lane Myshrall Summit Bike Club 2 HS Junior Varsity Boys Male 1:06:15.3
7 1542 Angelo Neff Angelo Neff   2 HS Junior Varsity Boys Male 1:07:57.0
8 550 Jack Hibl Jack Hibl Summit 2 HS Junior Varsity Boys Male 1:09:46.4
9 536 Henry Larson Henry Larson Canyon bicycles Shimano 2 HS Junior Varsity Boys Male 1:12:56.3
10 653 David Nielsen David Nielsen   2 HS Junior Varsity Boys Male 1:13:58.5
11 1587 Adam Burggraaf Adam Burggraaf Weber High mtb 2 HS Junior Varsity Boys Male 1:18:49.7
12 692 Kaison Achter Kaison Achter OCef 2 HS Junior Varsity Boys Male 1:20:28.8
1568 Braden Hansen braden hansen   2 HS Junior Varsity Boys   DNF
682 Chase Luettinger Chase Luettinger   2 HS Junior Varsity Boys Male
                   
                   
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 634 Katelyn Williams Katelyn Williams   2 HS Junior Varsity Girls Female 1:14:21.8
2 1070 Grace Jencks Grace Jencks Summit Bike Club 2 HS Junior Varsity Girls Female 1:21:12.4
3 532 Taylor Perry Taylor Perry Canyon Bicycles- Shimano 2 HS Junior Varsity Girls Male 1:26:28.2
4 1514 Hadley Peay Hadley Peay Rouleur Devo 2 HS Junior Varsity Girls Female 1:42:00.8
                   
JH Boys                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1598 Mitt Niederhuaser Mitt Niederhuaser Morgan Development Team 2 JH Boys Male 1:11:18.5
2 154 Luke Heinrich Luke Heinrich Kuhl 2 JH Boys Male 1:13:19.7
3 1591 Brinsen Rackham Brinsen Rackham LiVeWell p/b Harristone 2 JH Boys Male 1:15:16.8
4 158 Parker Christensen Parker Christensen Red Rock Bicycle 2 JH Boys Male 1:18:40.4
5 630 Porter Reeder Porter Reeder   2 JH Boys Male 1:20:23.2
6 1503 Colton Desmond Colton Desmond   2 JH Boys Male 1:22:45.3
7 570 Connor Nelson Connor Nelson Mount Nebo Composite 2 JH Boys Male 1:26:56.8
8 541 Cade Galbraith Cade Galbraith   2 JH Boys Male 1:37:17.7
9 1501 JJ Overbaugh JJ Overbaugh   2 JH Boys Male 1:42:05.1
1569 Chase Hansen Chase Hansen   2 JH Boys Male
1579 Taiben Achter Taiben Achter OCef 2 JH Boys Male DNF
                   
JH Girls                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1595 Kylee Middaugh Kylee Middaugh Chain Gang 1 JH Girls Female 50:58.3
2 1586 Bree Burggraaf Bree Burggraaf Weber High mtb 1 JH Girls Female 1:02:32.6
                   
                   
                   
                   
Novice Women                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 1572 Angela Johnson Angela Johnson Bountiful Bicycle p/b Oakland Constructi 1 Novice Women Female 44:22.5
                   
Novice Men                  
Place Bib Name First name Last name Team name Distance Category Gender Time
1 564 Kyle Berryman Kyle Berryman   2 Novice Men Male 1:25:50.5
669 Jaron Clegg jaron clegg   2 Novice Men Male
(Visited 24 times, 1 visits today)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here