Schar Wins Stage 2 of 2014 Larry H. Miller Tour of Utah in Torrey; Utah’s Tanner Putt is 7th – Report, Results, Photos

By Jared Eborn

2014-ToU-STAGE-TWO-113

Picture 1 of 5

BMC Racing Team’s Michael Schär won stage 2 of the 2014 Tour of Utah following an epic solo breakaway. Photo by Dave Richards, daverphoto.com

August 5, 2014 – TORREY, Utah – BMC Racing Team’s Michael Schär of Switzerland survived in the original breakaway of Stage 2 presented by iON Camera to win the second stage of the Larry H. Miller Tour of Utah.  Covering the 130.7-mile course from Panguitch to Torrey in five hours and three minutes, Schär held off both leg cramps and a furious chase group of 34 riders to win the stage.

 

Jure Kocjan (Slovania) of Team Smartstop presented by CyLance finished second, just two seconds behind Schär. With a time bonus, this vaulted the Slovenian into the Larry H. Miller Dealerships Overall Leader’s yellow jersey. Jelly Belly presented by Maxxis rider Serghei Tvetcov (Russia) finished third on the stage.

 

“It was a really tough day for me today. I had a good climb and I had good legs, and normally I do better the higher we go,” said Schär, who finished 7th on General Classification at the 2013 Tour of Utah, called today’s Stage 2 presented by iON Camera the hardest of his career. “All of a sudden I had (leg) cramps…I had the worst cramps in my life and in the end I could hardly pedal. Moments like that it’s more what’s in the mind than in the body.”

 

For a second day in a row, Kocjan finished on the second step of the podium, but secured the G.C. lead and pulled on the Utah Sports Commission Sprint jersey.

 

“When it came to the sprint, I knew I was one of the fastest guys, so I liked my chance,” Kocjan said. “It’s not going to be easy. We’ll try tomorrow to defend the yellow jersey.”

 

The 121-rider peloton faced blue skies and crosswinds as it rolled out of rural Panguitch and passed the national landmarks of Bryce Canyon National Park, Grand Staircase-Escalante National Monument and Capitol Reef National Park. The unrelenting course challenged riders with 10,162 feet of elevation gain punctuated by a rugged Cat 3 climb to the Hogsback Summit outside Escalante. Utah’s trademark red rock canyons gave way to thick growth of aspen, pine and pinion juniper trees as the field ventured into the Dixie National Forest before the finish in Torrey.

 

Park City's Tanner Putt had another strong sprint, finishing seventh and with the main bunch, and jumped into the Best Young Rider jersey and stands just 12 seconds back overall and stands in fifth place.

 

“It was really big. I knew it was a good stage for me and I could possibly take the stage,” Putt said. “My family was all here and even some friends came down to watch me. To do it in front of all of them was really cool.”

 

Putt said he plans on doing everything he can to hold onto the jersey for another day before the race turns uphill for the final four brutal stages.

 

“We have some really good climbers on the team,” Putt said. “If I can’t hold onto it, hopefully we can keep it in the team.”

Utah's Robbie Squire (Jamis-Hagens Berman) stands 30th overall just 17 seconds back after a strong ride in Stage 2 kept him with the peloton and helped chase down the break.

Veteran pro Jeff Louder, UHC, didn't fare quite as well as he finished 13:21 off the pace of the winner.

Chris Putt, younger brother team teammate of Tanner, was also off the back having served as a valuable domestique early in the race.

 

Stage 3 presented by the Utah Sports Commission will begin at 10:55 a.m. (MT) on Wednesday, August 6. The Tour of Utah returns to its roots in Utah County where the first edition started 10 years ago. After a start at the headquarters of IM Flash Technologies in Lehi, the course turns south to follow the shores of Utah Lake. This 118.3-mile stage winds into the East Tintic Mountains for the day’s only Ski Utah King of the Mountain climb in Eureka, a mining “ghost town.” The pro peloton will finish with three circuits on the world-famous race track at Miller Motorsports Park in Tooele, which last hosted the Tour of Utah in 2012 for a team time trial. The race is expected to finish between 3:30-4 p.m.

 

It will be a full day at Miller Motorsports Park, with two other cycling events at the complex, the inaugural Tour of Utah Women’s Edition taking place from 1-2:30 p.m. and the Chase Pinkham Memorial Criterium taking place from 5-8:30 p.m.

 

2014 Larry H. Miller Tour of Utah Stage 2 Results

2 Stage
 America's Toughest Stage Race
 Organiser: Utah Cycling Partnership Inc.
 Stage: August 5, 2014
 Arrival classification: Stage 2 – Panguitch to Torrey pb ion
 Average speed of winner: 41.644 km/h<BR>25.876 mph
 Distance: 210,3km<BR>130,67m/(182,6km &#151  244,13m)
 Time of winner: 5.03'00”
 Commencement: 10:15 AM

 

Position Rider Team Team Time Gap Bonuses Penalty
1 25 SCHÄR Michael BMC RACING TEAM BMC 5:03:00 0:00:00 13
2 143 KOCJAN Jure TEAM SMARTSTOP SSC 5:03:02 0:00:02 6
3 101 TVETCOV Serghei JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 5:03:02 4
4 66 REIJNEN Kiel UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 5:03:02
5 134 SKUJINS Toms HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 5:03:02
6 21 EVANS Cadel BMC RACING TEAM BMC 5:03:02
7 151 PUTT Tanner * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 5:03:02
8 18 WACKERMANN Luca * LAMPRE-MERIDA LAM 5:03:02
9 51 KELDERMAN Wilco BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 5:03:02
10 22 BOOKWALTER Brent BMC RACING TEAM BMC 5:03:02
11 24 HERMANS Ben BMC RACING TEAM BMC 5:03:02
12 133 CARPENTER Robin * HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 5:03:02
13 13 CONTI Valerio * LAMPRE-MERIDA LAM 5:03:02
14 91 JONES Carter OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 5:03:02
15 28 TEUNS Dylan * BMC RACING TEAM BMC 5:03:02
16 42 BENNETT  George CANNONDALE CAN 5:03:02
17 11 HORNER Christopher LAMPRE-MERIDA LAM 5:03:02
18 46 SALERNO Cristiano CANNONDALE CAN 5:03:02
19 124 DINIZ CORREIA Alex FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 5:03:02
20 116 SQUIRE Robbie JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 5:03:02
21 36 CHEVRIER Clement * TREK FACTORY RACING TFR 5:03:02
22 158 ZEPUNTKE Ruben * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 5:03:02
23 74 NORRIS Lachlan DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 5:03:02
24 23 EIJSSEN Yannick BMC RACING TEAM BMC 5:03:02
25 12 ANACONA GOMEZ Winner LAMPRE-MERIDA LAM 5:03:02
26 61 EUSER Lucas UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 5:03:02
27 47 WURF Cameron CANNONDALE CAN 5:03:02
28 135 SMITH Dion * HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 5:03:02
29 111 JARAMILLO DIEZ Daniel Alexander JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 5:03:02
30 71 CRAWFORD Jai DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 5:03:02
31 154 GEOGHEGAN HART Tao * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 5:03:02
32 35 ZOIDL Riccardo TREK FACTORY RACING TFR 5:03:02
33 155 ORAM James * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 5:03:02
34 1 DANIELSON Thomas TEAM GARMIN-SHARP GRS 5:03:02
35 41 BASSO Ivan CANNONDALE CAN 5:03:02
36 5 HOWES Alex TEAM GARMIN-SHARP GRS 5:03:02
37 31 BUSCHE Matthew TREK FACTORY RACING TFR 5:03:02
38 137 BUTLER Christopher HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 5:03:02
39 117 COOKE Matt JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 5:03:02
40 14 DODI Luca LAMPRE-MERIDA LAM 5:03:02
41 62 BOLIVAR HERNANDEZ Isaac UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 5:03:02
42 15 KOSHEVOY Ilia LAMPRE-MERIDA LAM 5:03:02
43 132 ROSSKOPF Joseph HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 5:03:02
44 146 BERRY Joshua TEAM SMARTSTOP SSC 5:03:02
45 148 BRITTON Rob TEAM SMARTSTOP SSC 5:03:21 0:00:21
46 63 CLARKE Jonathan UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 5:03:56 0:00:56
47 84 PLANET Charles * TEAM NOVO NORDISK TNN 5:03:56 20
48 108 DAVILA Luis Enrique * JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 5:03:56
49 106 RATHE Jacob JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 5:14:28 0:11:28
50 26 WYSS Danilo BMC RACING TEAM BMC 5:14:28
51 113 JACQUES-MAYNES Ben JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 5:14:28
52 131 CLARK  Oscar HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 5:14:28
53 4 GAIMON Phillip TEAM GARMIN-SHARP GRS 5:14:28
54 34 WATSON Calvin * TREK FACTORY RACING TFR 5:14:28
55 27 ZABEL Rick * BMC RACING TEAM BMC 5:14:28
56 32 ROULSTON Hayden TREK FACTORY RACING TFR 5:14:28
57 138 SCHMALZ Joseph HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 5:14:28
58 43 MARANGONI Alan CANNONDALE CAN 5:14:28
59 78 CANTY Brendan * DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 5:14:28
60 147 KYER Julian TEAM SMARTSTOP SSC 5:14:28
61 81 MEGIAS LEAL Javier TEAM NOVO NORDISK TNN 5:14:28
62 144 DE LUNA Flavio TEAM SMARTSTOP SSC 5:14:28
63 2 ACEVEDO CALLE  Janier Alexis TEAM GARMIN-SHARP GRS 5:14:28
64 44 MOHORIC  Matej * CANNONDALE CAN 5:14:28
65 112 OBANDO BRENES Gregory JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 5:14:28
66 156 PUTT Chris * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 5:14:28
67 37 EASTMAN Ryan * TREK FACTORY RACING TFR 5:14:28
68 145 MCCABE Travis TEAM SMARTSTOP SSC 5:16:21 0:13:21
69 94 ANTHONY Jesse OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 5:16:21
70 65 LOUDER Jeffry UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 5:16:21
71 125 NAZARET Magno Prado FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 5:16:21
72 92 CANDELARIO Alexander OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 5:16:21
73 153 EATON Daniel * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 5:16:21
74 57 VAN WINDEN Dennis BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 5:16:21
75 95 SOLADAY Thomas OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 5:16:21
76 53 HOFLAND Moreno BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 5:16:21
77 105 CARLSEN Kirk JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 5:16:21
78 52 BOL Jetse BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 5:16:21
79 75 PHELAN Adam DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 5:16:21
80 68 SUMMERHILL Daniel UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 5:16:21
81 16 PALINI  Andrea LAMPRE-MERIDA LAM 5:16:21
82 45 SAGAN Juraj CANNONDALE CAN 5:16:21
83 54 KEIZER Martijn BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 5:16:21
84 114 ROMERO AMARAN Luis JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 5:16:21
85 136 LEWIS Joseph HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 5:16:21
86 7 MANNION Gavin TEAM GARMIN-SHARP GRS 5:16:21
87 58 TUSVELD Martijn * BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 5:16:21
88 55 TJALLINGII Maarten BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 5:16:21
89 118 LEECE Stephen JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 5:16:21
90 142 KLINE Shane TEAM SMARTSTOP SSC 5:16:21
91 33 VOIGT Jens TREK FACTORY RACING TFR 5:16:21 5 20
92 56 WAGNER Robert BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 5:16:21
93 6 KING Benjamin TEAM GARMIN-SHARP GRS 5:16:21
94 67 DAY Benjamin UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 5:16:21
95 82 LOZANO RIBA David TEAM NOVO NORDISK TNN 5:16:21
96 141 TORCKLER Michael TEAM SMARTSTOP SSC 5:16:21
97 73 LAPTHORNE Darren DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 5:16:21 2
98 157 SWIRBUL Keegan * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 5:16:21
99 3 DEKKER Thomas TEAM GARMIN-SHARP GRS 5:16:21
100 93 FRIEDMAN Michael OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 5:16:21
101 38 KIRSCH Alex * TREK FACTORY RACING TFR 5:16:21
102 152 DANIEL Gregory * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 5:16:21
103 64 HANSON Ken UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 5:16:21
104 77 SULZBERGER Wesley DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 5:16:21
105 121 ALMEIDA Andre * FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 5:16:21
106 83 HENTTALA Joonas TEAM NOVO NORDISK TNN 5:16:21
107 123 NICACIO Pedro Autran Dourado Dutra FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 5:16:21
108 98 HUFF Charles Bradley OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 5:16:21
109 72 HUCKER Robbie DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 5:16:21
110 126 PRESTES GARNERO Antonio Fernando FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 5:16:21
111 102 RODRIGUEZ Fred JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 5:16:21
112 115 WREN Tyler JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 5:16:21
113 96 YOUNG Eric OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 5:16:21
114 17 VACCHER Andrea LAMPRE-MERIDA LAM 5:16:21
115 104 FRETER Johnathan * JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 5:16:21

 

 Riders dropping out
85 PERRY Aaron TEAM NOVO NORDISK TNN
86 DILLEY Benjamin TEAM NOVO NORDISK TNN
97 SELANDER Bjorn OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM
103 BURNETT Ian JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC
122 MANARELLI Carlos Alexandre FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN
127 RINCON DIAZ Ramiro FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN
 The following competitors were signed out from the race:
  UCI Code Team Team Reason
76 AUS19831205 DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC Not signed in
 Number of not started: 1
 Number of starters: 121
 Number remaining: 115
 Riders after time limit: —
 Riders dropping out: 85, 86, 97, 103, 122, 127 (=6)
 Last calculated: 5-08, 16.07 (Mountain Daylight Time)
 Classification software: StageRace 2005 software  —  www.stagerace.com
(Visited 45 times, 1 visits today)