2014 Tour of Utah Stage 1: Hofland Takes Sprint Win and Leader’s Jersey – Results, Report, and Photos

By Jared Eborn CEDAR CITY – The 10th edition of the Larry H. Miller Tour of Utah rolled out in Southern Utah with arguably its most talented and star-laden field ever. And after 113.5 miles, it was Belkin-Pro Cycling’s Moreno Hofland who sprinted to victory and into the yellow jersey.

In front of a fast-charging peloton, Hofland (Netherland) followed a well-executed leadout train to outkick Team Smartstop’s Jure Kocjan (Slovenia) and Team Lampre-Merida’s Andrea Palini (Italy) for the Stage 1 win.

“It was my first race since I had a bad crash in the Tour of California (in May),” Holfand said. “So I didn’t know what to expect. But I felt very good and I am happy to get the win. It is my first time in a race leader’s jersey, so I am very happy.”

Story continues below:

2014-ToU-STAGE-ONE-1-25

Picture 1 of 5

2014 Larry H. Miller Tour of Utah Stage 1 by Dave Richards daverphoto.com

Hofland hadn’t raced at all since his crash at the Amgen Tour of California as he recovered from injury. Still, he said he recognized early on that he and his Belkin team were marked men.   “I think they all looked at us as a favorite,” Hofland said, “so we didn’t see anyone helping us out there.”

Story continues below:

ToU14 Stage 1 1

Picture 1 of 7

Moreno Hofland (Belkin-Pro Cycling Team) wins Stage 1. Photo by Cottonsoxphotography.com

Stage 1 opened up with a five man breakaway that was animated early on by Hincapie Sportswear Development’s Robin Carpenter who captured the first intermediate sprint and held off his fellow break partners for both King of the Mountain lines. For his efforts, Carpenter will wear the Ski Utah King of the Mountain jersey during Stage 2.

After cresting the Bristlecone summit east of Cedar City, the peloton chased down the break and caught them shortly after reaching town and crowd favorites Jens Voigt and Ivan Basso launching solo attacks to through scares into the field.

In the end, however, it was a day for the sprinters as teams lined up their leadout trains and cranked up the speed.

Hofland celebrated his victory and slipped into a UCI stage race leaders jersey for the first time in his professional career.

Utah Riders Tanner and Chris Putt both finished with the peloton. Tanner Putt is currently second in the best young rider competition. Robin Carpenter (Hincapie) is in the Ski Utah King of the Mountains Jersey after winning both the Cat 1 and Cat 4 climbs today. Moreno Hofland is in the Larry H. Miller Dealerships leader's jersey as well as the Utah Sports Commission Sprint Jersey. BMC is in the lead in the team competition.

Stage 2 presented by iON Camera will begin at 10:15 a.m. on Tuesday, August 5. This 130.7-mile stage features amazing views and rugged challenges along Scenic Byway 12 from Panguitch to Torrey.

Scroll down for results.               –                           –

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 Larry H. Miller Tour of Utah Stage 1 Results:

 1 Stage
 America's Toughest Stage Race
 Organiser: Utah Cycling Partnership Inc.
 Stage: August 4, 2014
 Arrival classification: Stage 1 – Cedar City to Cedar City pb ZIONS Bank
 Average speed of winner: 37.624 km/h<BR>23.378 mph
 Distance: 182,6km<BR>113,46m
 Time of winner: 4.51'12”
 Commencement: 10:35 AM
Position Rider Team Team Time Gap Bonuses Penalty
1 53 HOFLAND Moreno BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 4:51:12 0:00:00 10
2 143 KOCJAN Jure TEAM SMARTSTOP SSC 4:51:12 0:00:00 6
3 16 PALINI  Andrea LAMPRE-MERIDA LAM 4:51:12 0:00:00 4
4 96 YOUNG Eric OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 4:51:12 0:00:00
5 66 REIJNEN Kiel UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 4:51:12 0:00:00
6 26 WYSS Danilo BMC RACING TEAM BMC 4:51:12 0:00:00
7 27 ZABEL Rick * BMC RACING TEAM BMC 4:51:12 0:00:00
8 151 PUTT Tanner * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 4:51:12 0:00:00
9 5 HOWES Alex TEAM GARMIN-SHARP GRS 4:51:12 0:00:00
10 101 TVETCOV Serghei JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 4:51:12 0:00:00
11 7 MANNION Gavin TEAM GARMIN-SHARP GRS 4:51:12 0:00:00
12 18 WACKERMANN Luca * LAMPRE-MERIDA LAM 4:51:12 0:00:00
13 21 EVANS Cadel BMC RACING TEAM BMC 4:51:12 0:00:00
14 142 KLINE Shane TEAM SMARTSTOP SSC 4:51:12 0:00:00
15 111 JARAMILLO DIEZ Daniel Alexander JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 4:51:17 0:00:05
16 91 JONES Carter OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 4:51:17
17 136 LEWIS Joseph HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 4:51:17
18 11 HORNER Christopher LAMPRE-MERIDA LAM 4:51:17
19 2 ACEVEDO CALLE  Janier Alexis TEAM GARMIN-SHARP GRS 4:51:17
20 1 DANIELSON Thomas TEAM GARMIN-SHARP GRS 4:51:17
21 135 SMITH Dion * HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 4:51:17
22 158 ZEPUNTKE Ruben * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 4:51:17
23 76 SULZBERGER Bernard DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 4:51:17
24 51 KELDERMAN Wilco BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 4:51:17
25 42 BENNETT  George CANNONDALE CAN 4:51:17
26 145 MCCABE Travis TEAM SMARTSTOP SSC 4:51:17
27 134 SKUJINS Toms HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 4:51:17
28 46 SALERNO Cristiano CANNONDALE CAN 4:51:17
29 22 BOOKWALTER Brent BMC RACING TEAM BMC 4:51:17
30 56 WAGNER Robert BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 4:51:17
31 24 HERMANS Ben BMC RACING TEAM BMC 4:51:17
32 43 MARANGONI Alan CANNONDALE CAN 4:51:17
33 25 SCHÄR Michael BMC RACING TEAM BMC 4:51:17
34 44 MOHORIC  Matej * CANNONDALE CAN 4:51:17
35 65 LOUDER Jeffry UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 4:51:17
36 28 TEUNS Dylan * BMC RACING TEAM BMC 4:51:17
37 92 CANDELARIO Alexander OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 4:51:17
38 34 WATSON Calvin * TREK FACTORY RACING TFR 4:51:17
39 14 DODI Luca LAMPRE-MERIDA LAM 4:51:17
40 13 CONTI Valerio * LAMPRE-MERIDA LAM 4:51:17
41 72 HUCKER Robbie DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 4:51:17
42 84 PLANET Charles * TEAM NOVO NORDISK TNN 4:51:17
43 73 LAPTHORNE Darren DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 4:51:17
44 45 SAGAN Juraj CANNONDALE CAN 4:51:17
45 132 ROSSKOPF Joseph HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 4:51:17
46 133 CARPENTER Robin * HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 4:51:17 3
47 37 EASTMAN Ryan * TREK FACTORY RACING TFR 4:51:17
48 155 ORAM James * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 4:51:17
49 114 ROMERO AMARAN Luis JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 4:51:17
50 41 BASSO Ivan CANNONDALE CAN 4:51:17
51 61 EUSER Lucas UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 4:51:17
52 71 CRAWFORD Jai DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 4:51:17
53 131 CLARK  Oscar HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 4:51:17
54 124 DINIZ CORREIA Alex FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 4:51:17
55 23 EIJSSEN Yannick BMC RACING TEAM BMC 4:51:17
56 106 RATHE Jacob JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 4:51:17
57 74 NORRIS Lachlan DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 4:51:17
58 112 OBANDO BRENES Gregory JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 4:51:17
59 102 RODRIGUEZ Fred JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 4:51:17
60 35 ZOIDL Riccardo TREK FACTORY RACING TFR 4:51:17
61 94 ANTHONY Jesse OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 4:51:17
62 116 SQUIRE Robbie JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 4:51:17
63 33 VOIGT Jens TREK FACTORY RACING TFR 4:51:17
64 36 CHEVRIER Clement * TREK FACTORY RACING TFR 4:51:17
65 15 KOSHEVOY Ilia LAMPRE-MERIDA LAM 4:51:17
66 137 BUTLER Christopher HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 4:51:17
67 77 SULZBERGER Wesley DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 4:51:17
68 38 KIRSCH Alex * TREK FACTORY RACING TFR 4:51:17
69 47 WURF Cameron CANNONDALE CAN 4:51:17
70 83 HENTTALA Joonas TEAM NOVO NORDISK TNN 4:51:17
71 115 WREN Tyler JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 4:51:17
72 31 BUSCHE Matthew TREK FACTORY RACING TFR 4:51:17
73 32 ROULSTON Hayden TREK FACTORY RACING TFR 4:51:17
74 95 SOLADAY Thomas OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 4:51:17
75 93 FRIEDMAN Michael OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 4:51:17
76 148 BRITTON Rob TEAM SMARTSTOP SSC 4:51:17
77 4 GAIMON Phillip TEAM GARMIN-SHARP GRS 4:51:17
78 156 PUTT Chris * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 4:51:17
79 154 GEOGHEGAN HART Tao * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 4:51:17
80 113 JACQUES-MAYNES Ben JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 4:51:17
81 121 ALMEIDA Andre * FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 4:51:17
82 138 SCHMALZ Joseph HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEAM HSD 4:51:17
83 147 KYER Julian TEAM SMARTSTOP SSC 4:51:17
84 67 DAY Benjamin UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 4:51:17
85 141 TORCKLER Michael TEAM SMARTSTOP SSC 4:51:17
86 117 COOKE Matt JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 4:51:17
87 82 LOZANO RIBA David TEAM NOVO NORDISK TNN 4:51:17
88 81 MEGIAS LEAL Javier TEAM NOVO NORDISK TNN 4:51:17
89 144 DE LUNA Flavio TEAM SMARTSTOP SSC 4:51:17
90 127 RINCON DIAZ Ramiro FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 4:51:17
91 125 NAZARET Magno Prado FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 4:51:17
92 157 SWIRBUL Keegan * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 4:51:17
93 105 CARLSEN Kirk JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 4:51:17
94 62 BOLIVAR HERNANDEZ Isaac UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 4:51:17
95 68 SUMMERHILL Daniel UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 4:51:17
96 152 DANIEL Gregory * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 4:51:17
97 104 FRETER Johnathan * JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 4:51:17
98 146 BERRY Joshua TEAM SMARTSTOP SSC 4:51:17
99 126 PRESTES GARNERO Antonio Fernando FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 4:51:17
100 153 EATON Daniel * BISSELL DEVELOPMENT TEAM BDT 4:51:17
101 3 DEKKER Thomas TEAM GARMIN-SHARP GRS 4:51:17
102 97 SELANDER Bjorn OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 4:51:17
103 78 CANTY Brendan * DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 4:51:17
104 108 DAVILA Luis Enrique * JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 4:51:17
105 58 TUSVELD Martijn * BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 4:51:37 0:00:25
106 57 VAN WINDEN Dennis BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 4:51:37
107 75 PHELAN Adam DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING DPC 4:51:37 2
108 64 HANSON Ken UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 4:51:39 0:00:27
109 17 VACCHER Andrea LAMPRE-MERIDA LAM 4:52:20 0:01:08
110 12 ANACONA GOMEZ Winner LAMPRE-MERIDA LAM 4:51:17 0:00:05
111 98 HUFF Charles Bradley OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES OPM 4:52:30 0:01:18 40
112 54 KEIZER Martijn BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 4:52:33 0:01:21
113 52 BOL Jetse BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 4:52:33
114 6 KING Benjamin TEAM GARMIN-SHARP GRS 4:53:44 0:02:32
115 103 BURNETT Ian JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC 4:53:59 0:02:47
116 118 LEECE Stephen JAMIS-HAGENS BERMAN P/B SUTTER HOME JSH 4:54:51 0:03:39
117 85 PERRY Aaron TEAM NOVO NORDISK TNN 4:54:57 0:03:45
118 123 NICACIO Pedro Autran Dourado Dutra FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 4:55:23 0:04:11
119 122 MANARELLI Carlos Alexandre FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS FUN 4:56:01 0:04:49
120 63 CLARKE Jonathan UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM UHC 4:56:04 0:04:52 1
121 55 TJALLINGII Maarten BELKIN-PRO CYCLING TEAM BEL 4:56:04
122 86 DILLEY Benjamin TEAM NOVO NORDISK TNN 5:01:04 0:09:52 40
 The following competitors were signed out from the race:
Team Team Reason
107 JELLY BELLY P/B MAXXIS JBC Not signed in
 Number of not started: 1
 Number of starters: 122
 Number remaining: 122
 Riders after time limit: —
 Riders dropping out: —
 Last calculated: 4-08, 16.24 (Mountain Daylight Time)
 Classification software: StageRace 2005 software  —  www.stagerace.com

 

(Visited 21 times, 1 visits today)

Comments