Tyler Wren and Gretchen Reeves Win 2012 Crusher in the Tushar – Report, Photos, and Full Results

Tyler Wren winning the 2012 Tushar in the Crushar Photo: Steven Sheffield

Tyler Wren (Jamis/Sutter Home) won the 2012 edition of a star studded Crusher in the Tushar by nearly 4 minutes over Road Bike Action’s Neil Shirley.

Gretchen Reeves (Tokyo Joe’s) topped the women’s field over Tammy Jacques (Honey Stinger) and Anna Dingman (Team Rockford/Clif).

Scroll down for report, results, photos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Photo Gallery by Steven Sheffield:

(Results – Scroll Down)

Overall results are first. Scroll farther down for results by category.

Video by Jason Sager:

2012 Tushar Crusher from Sager Sports on Vimeo.

 

Full Report:

By Steven Sheffield

July 14, 2012 – BEAVER, UTAH

 

They came, they saw, and they crushed.

 

In the small southwestern Utah town of Beaver, a town originally settled by Mormon pioneers in 1856 just west of the Tushar mountains, also known as the birthplace of both the notorious outlaw Butch Cassidy and inventor of the television Philo T. Farnsworth, grey skies and light rain greeted the roughly 300 riders choosing to brave the conditions and the course designed by former road professional Burke Swindlehurst in the Second Annual Beaver Country Travel Council Crusher in the Tushar, presented by DNA Cycling.

 

In attendance were riders from 17 US states and 4 countries, on a wide variety of bikes, ranging from cyclocross bikes to both rigid and full-suspension mountain bikes, geared and singlespeed, with flat bars, drop bars, riser bars or even moustache-bars, ready to tackle an event that never dipped below 5900’ in elevation, and crested above 10,000’ as it approached the finish at the Eagle Point Ski & Summer Resort on Mt. Holly.

 

Amongst the Pro/Open men starters were 2011 Crusher champion, 2012 USPRO National Championship KOM and Utah transplant Tyler Wren along with multiple-time Junior National Cyclocross Champion Jamey Driscoll (both riding for Jamis-Sutter Home on the road), former multi-time US National Cyclocross & Mountain Bike Champion Ryan Trebon (Cannondale-Clement Cycling), former Belgian National Cyclocross Champion Ben Berden (Clement Cycling), former road professionals Todd Littlehales and Neil Shirley (Road Bike Action), and endurance mountain biker Jay Henry (Tokyo Joe’s), as well as 2011 top-10 finishers Reed Wycoff (Contender Bicycles) and Nate King (Competitive Cyclist).

 

Representing the women were Gretchen Reeves (Tokyo Joe’s), former mountain bike professional Tammy Jacques (Honey Stinger), French cyclocross national champion Caroline Mani (Clement Cycling), Nicole Duke (Spy Optics-Cannondale) and 2010 XTERRA 30-34 World Champion & multiple time XTERRA regional champion Rachel Cieslewicz.

 

After a short neutral rollout, the race began in earnest up the first paved climb as the Belgian Ben Berden quickly reducing the men’s field to about 10-15 riders. In this lead group, in addition to Berden were Ryan Trebon, Tyler Wren, Jamey Driscoll, Jay Henry,  Neil Shirley, Chris Mackay (Backcountry.com), Jake Stocking (Revolution-Café Rio), the Roosters-Biker’s Edge trio of Jake Pantone, Kevin Hulick & Jonny Hintze, Erik Harrington (RMCC), Dave Harward & Mark Deterline (Plan 7 Coaching), Todd Littlehales (Rapha), Kevin Day (Team KUHL), Reed Wycoff and Alex Grant.

 

One by one riders began tailing off the back until the field was whittled down to just 4 riders (Wren, Driscoll, Trebon & Chris Mackay) approaching the Competitive Cyclist KOM line from on front side of the course, followed by the duo of Neil Shirley and Jay Henry who rejoined the lead 4 shortly before the summit.

 

On the descent of the back side, Ryan Trebon had some problems with the deep washboard conditions, and quickly fell off the back of the lead group of 6 on the dirt, but managed to rejoin once the course turned onto pavement again; whereupon Tyler Wren almost immediately dropped his chain and had to stop to fix his mechanical, with teammate Jamey Driscoll to help pace him back to the lead group.

 

Eventually, the lead group of 6 regrouped and began working together on the paved section of Highway 89 through Junction and Circleville, before turning back on the jeep road to begin the climb back up to State Road 153.

 

Once the riders turned back onto 153 to begin the main climb back up the backside of towards the KOM, and once again riders began to drop off the pace, until the lead group was whittled back down to a trio of riders, including Ryan Trebon, Neil Shirley, and Tyler Wren, with about 15 miles to go. Trailing behind were Jay Henry, followed a bit further back by Chris Mackay, with Jamey Driscoll about another minute back.

 

Behind these 3 solo riders was Alex Grant, who recovered from some of his early troubles to claw his way back into 7th place at this point in the race after soloing the descent and road sections through Junction and Circleville to eventually regroup with Reed Wycoff (Contender Bicycles) and Jake Stocking (Revolution-Café Rio) before the final climb.  Stocking fell of the pace set by Wycoff and Grant, who began the final climb together.

 

A mile or two before the Competitive Cyclist KOM line, Ryan Trebon’s back began to lock up, again having problems dealing with the deep washboard conditions, and he dropped out of the lead group leaving the duo of Neil Shirley and Tyler Wren to contest the KOM sprint, which was taken by Neil Shirley. In addition to taking the $250 prize for the taking the KOM, Shirley also managed to grab an additional $100 KOM prime being held out by Utah’s own Slyfox Moonwillow aka “Gilly” as he crossed the line.

 

Back in the chase, as Trebon began paperboying up to the KOM, the remaining chasers were beginning to recover and to bring back the bigger names who had previously fallen off the pace.

 

Up front, with about 6 miles to go in essentially the same spot as in 2011, Tyler Wren (Jamis-Sutter Home) launched his attack and dropped Neil Shirley for good to solo in for another win at the Crusher in 4 hours, 28 minutes and 58 seconds, only 1:54 behind his time from the previous year in far worse weather conditions.

 

Neil Shirley (Road Bike Action) held on to solo in for second in 4:32:45, while Jay Henry (Tokyo Joe’s) came in third at 4:41:26.

 

Alex Grant (Cannondale Factory Racing), who had recovered from his earlier problems on the first climb, got away from Reed Wycoff (Contender Bicycles) on the paved ramp back onto the dirt section, caught Jamey Driscoll about halfway up the final climb, then Chris Mackay, before overtaking Ryan Trebon after the KOM line. He caught Jay Henry (Tokyo Joe’s), who had previously overtaken Trebon about two miles before the final paved kick up to the finish, but flatted right after passing him and was overtaken while fixing his flat., but held on to take fourth in 4:44:55

 

Reed Wycoff overhauled Driscoll and Trebon to round out the long podium in fifth place in 4:49:07, while Jake Stocking also overtook the two professionals to finish in sixth in 4:51:08, asking one of the follow vehicles “Who are those guys?” as he was about to catch and pass.

 

Driscoll and Trebon eventually finished in seventh and eighth in 4:57:17 and 4:58:01 respectively.

 

Ben Berden (Clement Cycling) managed to pull back Chris Mackay (Backcountry.com) and outsprinted him on the line to finish ninth in 5:02:34, while Mackay rounded out the top-ten in 5:02:35.

 

After the race, when asked how the weather and his prior knowledge of the course affected the race, Tyler had the following to say:

 

“The weather certainly made the day more memorable, but I don’t think it had a significant impact on the race. We descended the KOM in dry conditions and the mud was not thick enough to make any of the climbing difficult.

 

“Prior knowledge of the course gave me a huge advantage over some of my competitors. I had great legs right from the start, but I knew how difficult the latter half of the course was, so I held back early on. I attacked on the exact same roller as last year, knowing that I could handle the solo effort from there to the line.”

 

Wren also praised his Jamis-Sutter Home teammate Jamey Driscoll: “Jamey was a huge asset for me during the race. He told me beforehand that he was there with the one goal of helping me repeat. I could tell that he wanted to use his ample CX skills to scorch the downhill with the Tokyo Joe’s guy, but he went down at my speed to make sure I was still in the mix.

 

“With guys like Trebon in the field and the condition of the washboards, I was concerned that that was a place I could lose time. Jamey waited for me when my chain jammed and pushed the pace in the valley when I asked him to. He was the perfect teammate, and it always adds to my motivation to get the job done when such a professional has sacrificed his race to help me.”

 

When asked if the absence of Jamis-Sutter Home from the upcoming Tour of Utah had any effect on how he rode, Wren indicated that the news definitely helped motivate him even further.

 

“I’ve been really sad and disappointed this week since learning that Jamis-Sutter Home won’t be racing in the Tour of Utah. The news also made me realize that I need to seize the racing opportunities that I do have, and that’s exactly what I did at the Crusher.”

Tyler also thanked his Jamis-Sutter Home bike sponsor, saying “The new Jamis prototype I rode was the perfect set-up. The hydraulic disc brakes gave me a lot of confidence on the big descent, and the Shimano di2 had no performance drop over the course of the muddy race, as a cable set-up surely would.”

 

In the Pro women’s race, Gretchen Reeves (Tokyo Joe’s) soloed to take the win in 5:18:41, a nearly 14 minute margin over the duo of Tammy Jacques (Honey Stinger) in 5:32:28 and Anna Jo Dingman (Team Rockford-Clif) in 5:32:35.

 

Nicole Duke (Spy Optics-Cannondale) took fourth in 5:49:25, declaring after the finish that this was one of the hardest things she’s done, stating flat out, “I’m used to racing for 40 minutes!” while chatting at the awards ceremony later that afternoon at the Eagle Point lodge.

 

Rachel Cieslewicz (Canyon Bicycles), who has battled a variety of health issues this season, battled herself and the weather conditions to finish sixth in 6:05:29.

 

French Cyclocross National Champion Caroline Mani (seventh place, 6:37:57) posted to Twitter after she finished “If I was not sure what is pain and determination, now I am! Insane! That was a long fight against myself!”

 

Mary Foss (Team KUHL) finished eighth in 7:56:40, while Kate Lynch (of Victor, ID) rounded out the women’s Open field in ninth just a few seconds under 8 hours, in 7:59:56.

 

Overall Results (Results by Category are below)

Place Bib Name Time Age Division Gender Hometown Team
1 1 Tyler Wren 4:28:58 30 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Jamis
2 34 Neil Shirley 4:32:45 34 Pro/Open Men MALE Newhall CA Road Bike Action
3 33 Jay  Henry 4:41:26 36 Pro/Open Men MALE Avon CO Tokyo Joe’s
4 7 Alex  Grant 4:44:55 30 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Cannondale
5 30 Reed Wycoff 4:49:07 30 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Contender
6 29 Jake Stocking 4:51:08 27 Pro/Open Men MALE Cottonwood Heights UT REVOLUTION CAFE RIO
7 5 James Driscoll 4:57:17 25 Pro/Open Men MALE Sandy UT Jamis Sutter Home
8 39 Ryan Trebon 4:58:01 31 Pro/Open Men MALE Bend OR Cannondale/Clement
9 40 Ben Berden 5:02:34 35 Pro/Open Men MALE Highlands Ranch CO Clement
10 31 Chris Mackay 5:02:35 25 Pro/Open Men MALE Park City UT Backcountry.com
11 6 Jake Pantone 5:04:31 30 Pro/Open Men MALE Ogden UT Roosters/Bikers Edge
12 36 Jonny Hintze 5:04:46 30 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Rooster’s/Biker’s Edge
13 443 Jonathan DeLacey 5:07:51 44 40-49 Men MALE Durango CO Durango Wheel Club
14 9 Erik Harrington 5:11:28 36 Pro/Open Men MALE Salt Lake CIty UT RMCC
15 301 Tim Matthews 5:13:02 37 30-39 Men MALE Park City UT Team Big Ring/ RealCyclist.com
16 11 Dave Harward 5:15:58 42 Pro/Open Men MALE South Jordan UT Team Plan7
17 8 Todd Littlehales 5:17:32 39 Pro/Open Men MALE Portland OR Rapha
18 12 Kevin Day 5:19:04 32 Pro/Open Men MALE Farmington UT Kuhl / Rocky Mountain
19 17 Kevin Hulick 5:20:33 38 Pro/Open Men MALE Salt Lake City  UT Roosters/Biker’s Edge
20 400 Chris Bingham 5:18:58 48 40-49 Men MALE Sandy UT DNA Cycling
21 374 Nick Rico 5:20:17 32 30-39 Men MALE Riverton UT none
22 476 Ty Hopkins 5:19:23 41 40-49 Men MALE American Fork UT MadDog Cycles
23 368 Stewart Goodwin 5:20:26 31 30-39 Men MALE Pleasant Grove UT KUHL
24 217 Brandon Turley 5:24:25 22 29 & Under Men MALE Agoura Hills  CA Fast Friday
25 614 Rick Black 5:22:22 53 50+ Men MALE Alpine UT Contender
26 35 Mark Deterline 5:26:32 46 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Plan 7
27 449 Andre-Paul Michaud 5:23:59 40 40-49 Men MALE Durango CO Durango Wheel Club
28 401 Thomas Cooke 5:24:43 43 40-49 Men MALE Park City UT X-Men
29 106 Gretchen Reeves 5:18:41 41 Pro/Open Women FEMALE Avon CO Tokyo Joes
30 305 Brian Tolbert 5:26:22 30 30-39 Men MALE Heber UT KUHL
31 220 Daniel Zvirzdin 5:27:48 27 29 & Under Men MALE Provo UT Team Carborocket
32 3 John Grochau 5:29:00 42 Pro/Open Men MALE Portland OR Rapha Racing NW
33 37 Shannon Boffeli 5:29:40 36 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT MTBRaceNews.com/Revolution
34 19 Richard Hurst 5:25:19 30 Singlespeed Open MALE Tucson AZ El Grupo Youth Cycling
35 511 Greg Petersen 5:27:43 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Sonora Grill
36 201 Eric Gardiner 5:30:07 29 29 & Under Men MALE Salt Lake City UT Italian Stallions
37 208 Luke  Stevenson 5:30:07 25 29 & Under Men MALE Salt Lake City UT Luke Stevenson
38 521 Eric Martin 5:28:59 46 40-49 Men MALE Draper UT Canyon Bicycles
39 24 Jared Nelson 5:32:23 38 Pro/Open Men MALE Bozeman MT Team Rockford/Clif
40 409 Jeff Sumsion 5:29:48 48 40-49 Men MALE Park City UT Park City Orthodontics
41 371 Jeff Cospolich 5:31:18 39 30-39 Men MALE Breckenridge CO Wilderness Sports
42 391 Michael Rutter 5:32:16 39 30-39 Men MALE Boulder CO MORF Racing
43 434 Rick Sunderlage 5:31:44 40 40-49 Men MALE Draper UT Adobe
44 395 Tyler Kirk 5:34:37 37 30-39 Men MALE Sandy UT DNA Cycling
45 10 Mark Albrecht 5:37:22 38 Pro/Open Men MALE Draper UT Revolution Cafe Rio
46 386 Ryan Blaney 5:35:43 31 30-39 Men MALE American Fork UT KUHL
47 403 Peter Sullivan 5:35:59 48 40-49 Men MALE Newbury park CA Breakaway from Cancer Masters
48 331 Jeff Higham 5:38:18 37 30-39 Men MALE Draper UT Epic Endurance
49 20 Eric Rasmussen 5:38:43 34 30-39 Men MALE Bountiful UT KUHL
50 22 Zan Treasure 5:40:49 54 Pro/Open Men MALE Ogden UT Bountiful Mazda
51 494 Andrew Barrett 5:37:51 43 40-49 Men MALE Portland OR Rapha Racing NW
52 412 Matthew McGee 5:38:07 39 40-49 Men MALE N. Las Vegas NV 2 Cross Racing/Bikes+
53 109 Tammy Jacques 5:32:28 46 Pro/Open Women FEMALE Steamboat Springs CO Honey Stinger
54 104 Anna Dingman 5:32:33 32 Pro/Open Women FEMALE Bozeman MT Team Rockford/Clif
55 405 Vint Schoenfeldt 5:39:03 45 40-49 Men MALE Castle Rock CO Giant Cycling World
56 315 Jason Linder 5:40:12 35 30-39 Men MALE Park City UT Simply Mac Racing
57 15 Mark Flis 5:43:31 29 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Revolution Bicycles
58 481 Trent Duncan 5:42:29 44 40-49 Men MALE South Jordan UT mi doule
59 207 James Perry 5:44:54 22 29 & Under Men MALE West Jordan UT Infinite Cycles
60 416 Jared Cieslewicz 5:43:20 38 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Porcupine Racing
61 212 Paul  Davis 5:45:41 24 29 & Under Men MALE Midvale UT Bike Fix Utah
62 219 Zach Pina 5:46:40 28 29 & Under Men MALE Salt Lake City UT Competitive Cyclist
63 495 Brendan Quirk 5:44:50 41 40-49 Men MALE Park City UT Competitive Cyclist
64 394 Will Hanson 5:45:55 35 30-39 Men MALE Draper UT Revolution/Cafe Rio
65 408 Cory McNeely 5:45:28 42 40-49 Men MALE Park City UT Park City Orthodontics
66 604 John Higgins 5:45:53 50 50+ Men MALE Salt Lake City UT Utah Mountain Biking
67 420 Chris Poole 5:47:34 42 40-49 Men MALE Phoenix AZ FASTER Performance Center
68 706 Mike Hileman 5:45:57 43 Singlespeed Open MALE Henderson nv eye gear  sport optics
69 204 Jason Brown 5:50:35 26 29 & Under Men MALE  Park City UT My Team
70 383 Justin Doll 5:49:47 30 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Revolution Racing
71 470 Matt Stoker 5:50:57 30 30-39 Men MALE
72 300 Adam Lisonbee 5:51:18 35 30-39 Men MALE Highland UT Mad Dog Cycles
73 359 Taylor Felt 5:52:29 31 30-39 Men MALE Bountiful UT Bountiful Bicycles
74 497 Todd Taft 5:51:33 48 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah Marketstar
75 349 Julian Gasiewski 5:53:11 37 30-39 Men MALE Park City UT White Pine Touring / Jans.com
76 367 Shaun Johnson 5:53:25 31 30-39 Men MALE Taylorsville UT none
77 321 Darin Wilson 5:53:28 38 30-39 Men MALE Holladay UT Revolution
78 484 Steve Orrock 5:52:44 47 40-49 Men MALE Alpine UT Alisa Orrock
79 473 Lance  Anderson 5:53:56 45 40-49 Men MALE Draper UT Revolution/Cafe Rio
80 620 Harry Johnson 5:53:25 56 50+ Men MALE Bozeman MT Team Rockford/Clif
81 439 Trey  Harrison 5:54:56 45 40-49 Men MALE El Dorado KS Chamois Butt’r
82 487 Kelly Glenn 5:55:03 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Glenn Bros. Racing
83 705 Brent Cannon 5:53:10 43 Singlespeed Open MALE Salt Lake City UT Canyon Bicycles
84 107 Nicole Duke 5:49:25 37 Pro/Open Women FEMALE Boulder CO Spy/Cannondale/CycloCrossworld.com
85 617 Paul LaStayo 5:54:56 50 50+ Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah-Marketstar
86 32 Dan Bunker 5:56:52 40 40-49 Men MALE Highland UT REKNUB
87 372 Robert Kain 5:59:19 33 30-39 Men MALE Park City UT Snow Country Limousine
88 451 Craig Kidd 5:58:23 48 40-49 Men MALE Chubbuck ID Barries Ski & Sports
89 214 Jason McGrew 6:01:34 29 29 & Under Men MALE West Valley UT Specialized
90 600 Todd Henneman 5:59:08 52 50+ Men MALE Park City UT Jans / White Pine
91 467 Patrick Laidlaw 6:00:49 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Thimby Gombos
92 314 Patrick Wilder 6:02:04 38 30-39 Men MALE Vancouver WA Moots
93 27 Zach Spinhirne-Martin 6:04:14 33 Pro/Open Men MALE Park City UT Competitive Cyclist
94 704 Kenny Jones 5:59:17 48 Singlespeed Open MALE St. George UT Cutthroat Racing
95 324 Dave Bergart 6:02:33 32 30-39 Men MALE Victor ID Fitzgerald’s Bicycles
96 700 Steve Wasmund 5:59:38 36 Singlespeed Open MALE Bountiful UT Cutthroat Racing
97 422 Jamie Kent 6:02:13 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Bountiful Bicycles
98 621 Bryan Williams 6:02:10 49 50+ Men MALE Smithfield UT Logan race club
99 607 Mitch White 6:02:35 53 50+ Men MALE Pocatello ID Idaho Kidney Institute/ICE
100 453 Nate Magaret 6:03:52 41 40-49 Men MALE Portland OR Rapha Racing NW
101 624 Joseph Brubaker 6:03:28 54 50+ Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah
102 364 Josh Bromley 6:06:36 18 29 & Under Men MALE Sandy UT Revolution
103 25 Roger Arnell 6:09:56 26 Pro/Open Men MALE Laytone UT Roosters/Bikers Edge
104 379 Jonathan Liddell 6:08:36 38 30-39 Men MALE Sandy UT Revolution Cafe Rio
105 211 Dan Harper 6:10:44 26 29 & Under Men MALE Orem UT Timpanogos Cyclery
106 450 Jon Argyle 6:09:04 46 40-49 Men MALE Kaysville UT Bountiful Bicycles
107 105 Joey Lythgoe 6:02:58 39 Pro/Open Women FEMALE Salt Lake City  UT KUHL
108 522 MK Mortensen 6:09:23 45 40-49 Men MALE Highland UT none
109 479 Rob Brasher 6:10:06 42 40-49 Men MALE Holladay UT slim&nobbies
110 427 Jeff Brasher 6:10:44 40 40-49 Men MALE Sparks nv Slim & Knobbies
111 390 Seth  Bradley 6:12:12 38 30-39 Men MALE Sandy UT DNA Cycling
112 410 Jon James 6:11:24 40 40-49 Men MALE Draper UT DNA Cycling
113 101 Rachel Cieslewicz 6:05:29 31 Pro/Open Women FEMALE Salt Lake City  UT Canyon Bicycles
114 477 Kenny Hall 6:12:01 42 40-49 Men MALE Las Vegas NV Allegiant Air
115 387 Paul James 6:14:20 33 30-39 Men MALE Sandy UT DNA Cycling
117 161 Tana Stone 6:07:09 46 36+ Women FEMALE Sandy UT Contender
116 152 Kris Walker 6:07:10 51 36+ Women FEMALE Pocatello ID Contender
118 322 Benjamin Brutsch 6:15:30 31 30-39 Men MALE Lindon UT Adobe
119 397 Peter Emery 6:16:00 34 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Guthrie
120 415 Michael Macci 6:15:08 43 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Plan 7 Endurance Coaching
121 485 Michael Koren 6:15:12 45 40-49 Men MALE Lone tree CO Giant Cycling World
122 320 Ted Chauvin 6:16:45 39 30-39 Men MALE Spokane WA Audi
123 502 Brad Petersen 6:15:51 44 40-49 Men MALE San Diego  CA Moonflower Expeditions
124 413 Sean Hoover 6:15:53 41 40-49 Men MALE Riverton UT Canyon Bicycles-Draper
125 414 Alex Kim 6:17:24 43 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Revolution Cafe Rio
126 428 Tim Stack 6:18:06 46 40-49 Men MALE Salt Lake City UT RMCC
127 606 Jeff Mitchem 6:17:11 51 50+ Men MALE Portland OR Rapha Racing NW
128 432 Tim White 6:18:19 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Bikeman.com
129 373 Samuel Mehr 6:20:07 32 30-39 Men MALE Las vegas NV Red Burro Racing
130 623 Craig Sorensen 6:18:49 51 50+ Men MALE North Logan UT Logan Race Club
131 392 Kevin Parry 6:22:09 35 30-39 Men MALE Sandy UT DNA Cycling
132 202 Joey Johnson 6:23:35 24 29 & Under Men MALE Spanish Fork UT Church of the Big Ring / Realcyclist.com
133 469 Dwaine  Allgier 6:22:34 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Bruteforce
134 325 Ryan Packer 6:24:34 35 30-39 Men MALE Sandy UT Ryan Packer
135 18 Matt Connors 6:27:02 24 Pro/Open Men MALE Scottsdale AZ Yeti Bicycle Ranch
136 436 Craig Zediker 6:22:29 44 Singlespeed Open MALE Park City UT Competitive Cyclist
137 492 Dominick Layfield 6:25:19 40 40-49 Men MALE Park City UT none
138 2 Elden Nelson 6:28:22 99 Pro/Open Men MALE Alpine UT Fat Cyclist
139 523 Blake Maxfield 6:25:42 46 40-49 Men MALE Bluffdale UT Just Me
140 170 Robynn Masters 6:19:36 53 36+ Women FEMALE Salt Lake City UT Ski Utah
141 396 Eric Ault 6:27:10 30 30-39 Men MALE Elk Ridge UT none
142 520 James Orford 6:26:16 42 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Contender Bicycles
143 210 Cameron Patch 6:28:26 29 29 & Under Men MALE Salt Lake City UT Revolution – Cafe Rio
144 472 Jeff Martinez 6:29:11 47 40-49 Men MALE Park City UT Salt Lake City Grass Roots Cycling
145 156 Jenifer Girard 6:23:40 42 36+ Women FEMALE Mammoth Lakes  CA foxforox
146 482 Tod Harris 6:30:53 49 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Mi Duole
147 709 Jamon Whitehead 0:00:00 29 Singlespeed Men MALE Holladay  UT none
148 519 Jason Osborne 6:31:07 40 40-49 Men MALE Lompoc CA Privateer
149 173 Lauren Costantini 6:26:29 42 36+ Women FEMALE Boulder CO ProBikeExpress
150 151 Betsy Spiegel 6:28:43 48 36+ Women FEMALE salt Lake City uT contender
151 133 Katie Engelman 6:28:50 29 35 & Under Women FEMALE Victor ID Fitzgeralds Bicyles
152 423 Eric Thompson 6:37:04 46 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah – Marketstar Cycling Team
153 468 Joe Finlayson 6:35:32 40 Singlespeed Open MALE Park City UT Average Joe
154 418 Shon Harper 6:38:06 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT none
155 333 Rusty Beall 6:41:00 33 30-39 Men MALE Sandy UT Unattached
156 352 Ryan Clayton 6:41:41 37 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Welikesmall CC
157 42 Bobby Swenson 6:44:07 34 Pro/Open Men MALE Provo UT 3B Yoga
158 628 Tod Turley 6:41:19 52 50+ Men MALE Agoura Hills  CA Fast Friday
159 389 Jason Olsen 6:43:20 39 30-39 Men MALE Salt Lake City? UT none
160 319 Cameron Smart 6:43:21 32 30-39 Men MALE Draper UT Infinite Cycles
161 200 Ryan Cobourn 6:44:22 28 29 & Under Men MALE Sandy UT Big Pig Racing
162 512 Scott Urban 6:43:23 44 40-49 Men MALE Bozeman MT Rockford/Clif
163 163 Lisa Nelson 6:37:31 44 36+ Women FEMALE Alpine UT Team Fatty
164 112 Caroline Mani 6:37:57 25 Pro/Open Women FEMALE Besancon France Clement Tires
165 406 Mark Fisher 6:45:15 45 40-49 Men MALE Salt Lake City UT RMCC
166 160 Julie Evans 6:39:33 51 36+ Women FEMALE Salt Lake City UT Millcreek Bicycles
167 330 Kade  Kennington 6:47:40 38 30-39 Men MALE Kaysville UT Bountiful Bicycles
168 380 Tim Rude 6:47:47 31 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Porcupine Cycling
169 381 Kris Arnott 6:47:47 37 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah
170 441 Kevin Williams 6:48:20 43 40-49 Men MALE Riverton UT BD
171 466 Paul Solomon 6:49:38 40 40-49 Men MALE Sandy UT Welikesmall CC
172 480 Ryan Larsen 6:49:52 42 40-49 Men MALE Sandy UT Ryan
173 448 Kurt Wagner 6:50:41 49 40-49 Men MALE Salt Lake City UT none
174 444 Jon Shouse 6:51:43 47 40-49 Men MALE Tucson AZ Fluffy
175 404 David Holding 6:54:14 43 40-49 Men MALE Kaysville UT Bountiful Bicycles
176 625 Mike McHugh 6:53:38 62 50+ Men MALE Salt Lake City UT RMCC
177 316 Dallin Cotterell 6:55:51 31 30-39 Men MALE Sandy UT Infinite Cycles
178 41 Barret Fishner 6:58:22 29 Pro/Open Men MALE Las Vegas NV Mandalay Bay / McGhies
179 334 Sam Clark 6:57:15 37 30-39 Men MALE Draper UT DNA Cycling
180 350 Karsten Shumway 6:57:28 33 30-39 Men MALE South Jordan UT Revolution
181 384 Ryan Fenton 6:59:23 36 30-39 Men MALE Heber UT Fenton
182 602 J Battaglia 6:57:24 50 50+ Men MALE Sandy UT Binghams Cyclery
183 138 Alison Vrem 6:52:46 34 35 & Under Women FEMALE Salt Lake City UT Revolution/Peak Fasteners
184 385 Joe  Wiggins 7:00:13 34 30-39 Men MALE West Jordan UT Cutthroat Racing
185 425 Nathan Rafferty 6:59:14 40 40-49 Men MALE Park City UT Ski Utah
186 158 Ellen Guthrie 6:53:27 52 36+ Women FEMALE Salt Lake City UT Revolution
187 462 Andrew Sipple 7:00:54 47 40-49 Men MALE Park City UT CYCMED
188 304 Ryan Thompson 7:02:53 37 30-39 Men MALE Clearfield UT Mad Dog Cycles
189 159 Alison Knutson 6:55:42 40 36+ Women FEMALE Salt Lake City UT Cutthroat Racing
190 203 Chris  Jones 7:04:04 28 29 & Under Men MALE Salt Lake City UT The Church of the Big Ring
191 377 Ian Shockley 7:03:04 35 30-39 Men MALE Washington UT Bike Fix Utah
192 313 Byron McGee 7:04:34 34 30-39 Men MALE La Plata NM Two Cross Racing
193 506 Larry Chapa 7:04:17 47 40-49 Men MALE Payson UT Chapa
194 351 Stephan Niquet 7:05:21 35 30-39 Men MALE Portland OR Team Oregon p/b Laurelwood Brewing
195 454 Josh Bonkowsky 7:04:47 41 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Bonkowsky
196 603 Ron Dailey 7:05:29 50 50+ Men MALE Riverton UT DZ Nuts and Lenz Sport Bicycles
197 431 Dan Libin 7:06:51 43 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Dan Libin
198 507 Tom Denison 7:07:10 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Contender /Fishlips Bikes
199 515 Parker  Christiansen 7:07:39 40 40-49 Men MALE Draper UT Presidio Wealth Management
200 338 Steve Austin 7:09:07 34 30-39 Men MALE Laguna Niguel CA Wild Child Cycle
201 311 Luke Ratto 7:09:56 33 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah
202 341 Ryan Patano 7:12:08 39 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Team Patano
203 348 Shawn Frye 7:14:44 34 30-39 Men MALE Sandy UT SLC Grassroots Cycling
204 326 David Platt 7:15:20 34 30-39 Men MALE Salt Lake City UT  Solo
205 393 Ted Tatos 7:16:29 39 30-39 Men MALE Salt Lake City UT none
206 213 William Kent 7:18:50 24 29 & Under Men MALE Holladay UT Thin Air Boys
207 499 Michael Oliver 7:19:54 44 40-49 Men MALE Granite Bay  CA Team Revolutions
208 424 Breck Bennion 7:22:36 49 40-49 Men MALE Las Vegas NV Every Kid a Bike
209 215 Zachary Ovard 7:27:55 23 29 & Under Men MALE Draper UT Contender
210 496 Doug Ovard 7:25:56 47 40-49 Men MALE Draper UT Contender
211 323 Joshua McCarrel 7:28:50 34 30-39 Men MALE American Fork UT Clammy Chamois
212 426 Jeff Strong 7:31:46 47 40-49 Men MALE Las Vegas NV Harmony Homes Cycling Team
213 471 Conrad Guymon 7:32:15 45 40-49 Men MALE Orem UT Team Alpha-One
214 388 John  Parry 7:35:28 32 30-39 Men MALE Holladay UT DNA Cycling
215 517 Larry Dalton 7:35:10 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT noname
216 166 Jennifer Seessel 7:29:08 44 36+ Women FEMALE Bozeman MT Cliff Rockford
217 435 Mike  Rossberg 7:36:08 42 40-49 Men MALE Riverton UT Skull Candy
218 343 Tom Baker 7:37:48 35 30-39 Men MALE North Ogden UT Simply Mac
219 626 John Schlichte 7:36:07 50 50+ Men MALE Mountain Green UT Presidio
220 363 Jake Weber 7:39:20 35 30-39 Men MALE Eagle Mountain UT Utah Army National Guard
221 447 Scott Kern 7:39:14 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Cutthroat Racing
222 486 Alan Macdonald 7:41:56 46 40-49 Men MALE Alpine UT Bountiful Bicycles
223 327 Derron Tanner 7:43:20 34 30-39 Men MALE Draper UT Revolution
224 613 Rich Larson 7:43:03 53 50+ Men MALE Durango CO Durango Devo
225 419 Matthew Davis 7:55:28 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT none
226 513 Troy Hart 7:57:04 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT noname
227 478 Ross Whitaker 7:57:59 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Me
228 498 John Brown 8:00:19 41 40-49 Men MALE Pleasant Grove UT Myself
229 131 AnneMarie White 7:55:04 33 35 & Under Women FEMALE Draper UT DNA Cycling
230 309 Jason White 8:02:24 35 30-39 Men MALE Draper UT DNA Cycling
231 465 Brandon Gregersen 8:02:51 40 40-49 Men MALE Salt Lake city UT Cutthroat Racing
232 615 Peter Chapa 8:01:54 53 50+ Men MALE Salt Lake City UT Vallejochapa
233 110 Mary Foss 7:56:40 30 Pro/Open Women FEMALE Ogden UT Kuhl
234 459 Don Boling 8:03:05 46 40-49 Men MALE Salt Lake City UT SkullCandy p/b JSA architects
235 438 Nate Carter 8:04:32 40 40-49 Men MALE Lehi UT Timpanogos Cyclery
236 376 Rob Andrews 8:05:45 37 30-39 Men MALE Highland UT Dan’s Bunkers
237 493 Tate Jensen 8:04:48 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Cutthroat Racing
238 402 Doug Smith 8:04:59 48 40-49 Men MALE Salt Lake City UT RMCC/Cyclesmith
239 354 Anthony Thornton 8:06:19 37 30-39 Men MALE Superior CO Team Carborocket / Handlebar Mustache
240 108 Kate Lynch 7:59:56 40 Pro/Open Women FEMALE Victor ID
241 708 Heather Gilbert 8:05:39 43 Singlespeed Open FEMALE St. George UT Cutthroat Racing
242 516 Mike Carpenter 8:07:49 49 40-49 Men MALE sandy UT Carpenter
243 164 Carrie Kelly 8:04:26 36 36+ Women FEMALE Salt Lake City UT Me
244 702 Kaolin Cummens 8:10:02 32 DNF MALE Cave creek AZ AZD-KC CRUSHER
245 510 William Rankin 8:20:13 43 40-49 Men MALE Boulder CO none
246 500 John Overbaugh 8:22:31 43 40-49 Men MALE Centerville UT Nilgiris
247 627 Mark Goddard 8:25:29 55 50+ Men MALE Salt Lake City UT Family
248 489 Mark Dimond 8:27:23 42 40-49 Men MALE Centerville UT Axiom
249 491 Joseph Jensen 8:27:54 40 40-49 Men MALE American Fork UT Team Perkins
250 356 Joel Perkins 8:28:55 36 30-39 Men MALE Highland UT Team Perkins
251 357 Chris Herrington 8:30:19 37 30-39 Men MALE Upper Coomera Queensland H2O Cycles
252 154 Amy Andrews 8:24:52 40 36+ Women FEMALE Bountiful UT Cutthroat Racing
253 611 Kenny Mason 8:32:16 50 50+ Men MALE St. George UT Soul Riders
254 337 Aaron Fox 8:38:00 36 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Revolution
255 209 Blake Rollins 8:40:40 22 29 & Under Men MALE Orem UT Team Fatty
256 302 Brandon Banks 8:40:51 38 30-39 Men MALE Draper UT Revolution
257 430 Berkley Hanks 8:40:45 43 40-49 Men MALE Sandy UT ThinAir Boys
258 171 Laynee Jones 8:41:53 43 36+ Women FEMALE Brighton UT none
259 134 Sarah Brown 8:43:12 28 35 & Under Women FEMALE Portland OR Sorella Forte
260 155 Yvonne Shouse 8:49:12 47 36+ Women FEMALE Tucson AZ Aggress Racing
261 618 John Hernandez 8:57:14 59 50+ Men MALE Smithfield UT Logan Race Club
262 375 Dan Christensen 9:09:54 35 30-39 Men MALE Spanish Fork UT Timpanogos Cyclery
263 501 Jakob Vanderwerff 9:11:11 40 40-49 Men MALE Springdale  UT Zion Pizza & Noodle Co
264 616 Rob Smart 9:15:19 57 50+ Men MALE Sandy UT Infinite Cycles
265 307 Wesley Rasmussen 9:39:28 32 30-39 Men MALE Highland UT Timpanogos Cyclery

 

 

Results by Category:

 

Place Bib Name Time Age Division Gender Hometown Team
1 217 Brandon Turley 5:24:25 22 29 & Under Men MALE Agoura Hills  CA Fast Friday
2 220 Daniel Zvirzdin 5:27:48 27 29 & Under Men MALE Provo UT Team Carborocket
3 201 Eric Gardiner 5:30:07 29 29 & Under Men MALE Salt Lake City UT Italian Stallions
4 208 Luke  Stevenson 5:30:07 25 29 & Under Men MALE Salt Lake City UT Luke Stevenson
5 207 James Perry 5:44:54 22 29 & Under Men MALE West Jordan UT Infinite Cycles
6 212 Paul  Davis 5:45:41 24 29 & Under Men MALE Midvale UT Bike Fix Utah
7 219 Zach Pina 5:46:40 28 29 & Under Men MALE Salt Lake City UT Competitive Cyclist
8 204 Jason Brown 5:50:35 26 29 & Under Men MALE  Park City UT My Team
9 214 Jason McGrew 6:01:34 29 29 & Under Men MALE West Valley UT Specialized
10 364 Josh Bromley 6:06:36 18 29 & Under Men MALE Sandy UT Revolution
11 211 Dan Harper 6:10:44 26 29 & Under Men MALE Orem UT Timpanogos Cyclery
12 202 Joey Johnson 6:23:35 24 29 & Under Men MALE Spanish Fork UT Church of the Big Ring / Realcyclist.com
13 210 Cameron Patch 6:28:26 29 29 & Under Men MALE Salt Lake City UT Revolution – Cafe Rio
14 200 Ryan Cobourn 6:44:22 28 29 & Under Men MALE Sandy UT Big Pig Racing
15 203 Chris  Jones 7:04:04 28 29 & Under Men MALE Salt Lake City UT The Church of the Big Ring
16 213 William Kent 7:18:50 24 29 & Under Men MALE Holladay UT Thin Air Boys
17 215 Zachary Ovard 7:27:55 23 29 & Under Men MALE Draper UT Contender
18 209 Blake Rollins 8:40:40 22 29 & Under Men MALE Orem UT Team Fatty
1 301 Tim Matthews 5:13:02 37 30-39 Men MALE Park City UT Team Big Ring/ RealCyclist.com
2 374 Nick Rico 5:20:17 32 30-39 Men MALE Riverton UT none
3 368 Stewart Goodwin 5:20:26 31 30-39 Men MALE Pleasant Grove UT KUHL
4 305 Brian Tolbert 5:26:22 30 30-39 Men MALE Heber UT KUHL
5 371 Jeff Cospolich 5:31:18 39 30-39 Men MALE Breckenridge CO Wilderness Sports
6 391 Michael Rutter 5:32:16 39 30-39 Men MALE Boulder CO MORF Racing
7 395 Tyler Kirk 5:34:37 37 30-39 Men MALE Sandy UT DNA Cycling
8 386 Ryan Blaney 5:35:43 31 30-39 Men MALE American Fork UT KUHL
9 331 Jeff Higham 5:38:18 37 30-39 Men MALE Draper UT Epic Endurance
10 20 Eric Rasmussen 5:38:43 34 30-39 Men MALE Bountiful UT KUHL
11 315 Jason Linder 5:40:12 35 30-39 Men MALE Park City UT Simply Mac Racing
12 394 Will Hanson 5:45:55 35 30-39 Men MALE Draper UT Revolution/Cafe Rio
13 383 Justin Doll 5:49:47 30 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Revolution Racing
14 470 Matt Stoker 5:50:57 30 30-39 Men MALE
15 300 Adam Lisonbee 5:51:18 35 30-39 Men MALE Highland UT Mad Dog Cycles
16 359 Taylor Felt 5:52:29 31 30-39 Men MALE Bountiful UT Bountiful Bicycles
17 349 Julian Gasiewski 5:53:11 37 30-39 Men MALE Park City UT White Pine Touring / Jans.com
18 367 Shaun Johnson 5:53:25 31 30-39 Men MALE Taylorsville UT none
19 321 Darin Wilson 5:53:28 38 30-39 Men MALE Holladay UT Revolution
20 372 Robert Kain 5:59:19 33 30-39 Men MALE Park City UT Snow Country Limousine
21 314 Patrick Wilder 6:02:04 38 30-39 Men MALE Vancouver WA Moots
22 324 Dave Bergart 6:02:33 32 30-39 Men MALE Victor ID Fitzgerald’s Bicycles
23 379 Jonathan Liddell 6:08:36 38 30-39 Men MALE Sandy UT Revolution Cafe Rio
24 390 Seth  Bradley 6:12:12 38 30-39 Men MALE Sandy UT DNA Cycling
25 387 Paul James 6:14:20 33 30-39 Men MALE Sandy UT DNA Cycling
26 322 Benjamin Brutsch 6:15:30 31 30-39 Men MALE Lindon UT Adobe
27 397 Peter Emery 6:16:00 34 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Guthrie
28 320 Ted Chauvin 6:16:45 39 30-39 Men MALE Spokane WA Audi
29 373 Samuel Mehr 6:20:07 32 30-39 Men MALE Las vegas NV Red Burro Racing
30 392 Kevin Parry 6:22:09 35 30-39 Men MALE Sandy UT DNA Cycling
31 325 Ryan Packer 6:24:34 35 30-39 Men MALE Sandy UT Ryan Packer
32 396 Eric Ault 6:27:10 30 30-39 Men MALE Elk Ridge UT none
33 333 Rusty Beall 6:41:00 33 30-39 Men MALE Sandy UT Unattached
34 352 Ryan Clayton 6:41:41 37 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Welikesmall CC
35 389 Jason Olsen 6:43:20 39 30-39 Men MALE Salt Lake City? UT none
36 319 Cameron Smart 6:43:21 32 30-39 Men MALE Draper UT Infinite Cycles
37 330 Kade  Kennington 6:47:40 38 30-39 Men MALE Kaysville UT Bountiful Bicycles
38 380 Tim Rude 6:47:47 31 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Porcupine Cycling
39 381 Kris Arnott 6:47:47 37 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah
40 316 Dallin Cotterell 6:55:51 31 30-39 Men MALE Sandy UT Infinite Cycles
41 334 Sam Clark 6:57:15 37 30-39 Men MALE Draper UT DNA Cycling
42 350 Karsten Shumway 6:57:28 33 30-39 Men MALE South Jordan UT Revolution
43 384 Ryan Fenton 6:59:23 36 30-39 Men MALE Heber UT Fenton
44 385 Joe  Wiggins 7:00:13 34 30-39 Men MALE West Jordan UT Cutthroat Racing
45 304 Ryan Thompson 7:02:53 37 30-39 Men MALE Clearfield UT Mad Dog Cycles
46 377 Ian Shockley 7:03:04 35 30-39 Men MALE Washington UT Bike Fix Utah
47 313 Byron McGee 7:04:34 34 30-39 Men MALE La Plata NM Two Cross Racing
48 351 Stephan Niquet 7:05:21 35 30-39 Men MALE Portland OR Team Oregon p/b Laurelwood Brewing
49 338 Steve Austin 7:09:07 34 30-39 Men MALE Laguna Niguel CA Wild Child Cycle
50 311 Luke Ratto 7:09:56 33 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah
51 341 Ryan Patano 7:12:08 39 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Team Patano
52 348 Shawn Frye 7:14:44 34 30-39 Men MALE Sandy UT SLC Grassroots Cycling
53 326 David Platt 7:15:20 34 30-39 Men MALE Salt Lake City UT  Solo
54 393 Ted Tatos 7:16:29 39 30-39 Men MALE Salt Lake City UT none
55 323 Joshua McCarrel 7:28:50 34 30-39 Men MALE American Fork UT Clammy Chamois
56 388 John  Parry 7:35:28 32 30-39 Men MALE Holladay UT DNA Cycling
57 343 Tom Baker 7:37:48 35 30-39 Men MALE North Ogden UT Simply Mac
58 363 Jake Weber 7:39:20 35 30-39 Men MALE Eagle Mountain UT Utah Army National Guard
59 327 Derron Tanner 7:43:20 34 30-39 Men MALE Draper UT Revolution
60 309 Jason White 8:02:24 35 30-39 Men MALE Draper UT DNA Cycling
61 376 Rob Andrews 8:05:45 37 30-39 Men MALE Highland UT Dan’s Bunkers
62 354 Anthony Thornton 8:06:19 37 30-39 Men MALE Superior CO Team Carborocket / Handlebar Mustache
63 356 Joel Perkins 8:28:55 36 30-39 Men MALE Highland UT Team Perkins
64 357 Chris Herrington 8:30:19 37 30-39 Men MALE Upper Coomera Queensland H2O Cycles
65 337 Aaron Fox 8:38:00 36 30-39 Men MALE Salt Lake City UT Revolution
66 302 Brandon Banks 8:40:51 38 30-39 Men MALE Draper UT Revolution
67 375 Dan Christensen 9:09:54 35 30-39 Men MALE Spanish Fork UT Timpanogos Cyclery
68 307 Wesley Rasmussen 9:39:28 32 30-39 Men MALE Highland UT Timpanogos Cyclery
1 133 Katie Engelman 6:28:50 29 35 & Under Women FEMALE Victor ID Fitzgeralds Bicyles
2 138 Alison Vrem 6:52:46 34 35 & Under Women FEMALE Salt Lake City UT Revolution/Peak Fasteners
3 131 AnneMarie White 7:55:04 33 35 & Under Women FEMALE Draper UT DNA Cycling
4 134 Sarah Brown 8:43:12 28 35 & Under Women FEMALE Portland OR Sorella Forte
2 161 Tana Stone 6:07:09 46 36+ Women FEMALE Sandy UT Contender
1 152 Kris Walker 6:07:10 51 36+ Women FEMALE Pocatello ID Contender
3 170 Robynn Masters 6:19:36 53 36+ Women FEMALE Salt Lake City UT Ski Utah
4 156 Jenifer Girard 6:23:40 42 36+ Women FEMALE Mammoth Lakes  CA foxforox
5 173 Lauren Costantini 6:26:29 42 36+ Women FEMALE Boulder CO ProBikeExpress
6 151 Betsy Spiegel 6:28:43 48 36+ Women FEMALE salt Lake City uT contender
7 163 Lisa Nelson 6:37:31 44 36+ Women FEMALE Alpine UT Team Fatty
8 160 Julie Evans 6:39:33 51 36+ Women FEMALE Salt Lake City UT Millcreek Bicycles
9 158 Ellen Guthrie 6:53:27 52 36+ Women FEMALE Salt Lake City UT Revolution
10 159 Alison Knutson 6:55:42 40 36+ Women FEMALE Salt Lake City UT Cutthroat Racing
11 166 Jennifer Seessel 7:29:08 44 36+ Women FEMALE Bozeman MT Cliff Rockford
12 164 Carrie Kelly 8:04:26 36 36+ Women FEMALE Salt Lake City UT Me
13 154 Amy Andrews 8:24:52 40 36+ Women FEMALE Bountiful UT Cutthroat Racing
14 171 Laynee Jones 8:41:53 43 36+ Women FEMALE Brighton UT none
15 155 Yvonne Shouse 8:49:12 47 36+ Women FEMALE Tucson AZ Aggress Racing
1 443 Jonathan DeLacey 5:07:51 44 40-49 Men MALE Durango CO Durango Wheel Club
2 400 Chris Bingham 5:18:58 48 40-49 Men MALE Sandy UT DNA Cycling
3 476 Ty Hopkins 5:19:23 41 40-49 Men MALE American Fork UT MadDog Cycles
4 449 Andre-Paul Michaud 5:23:59 40 40-49 Men MALE Durango CO Durango Wheel Club
5 401 Thomas Cooke 5:24:43 43 40-49 Men MALE Park City UT X-Men
6 511 Greg Petersen 5:27:43 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Sonora Grill
7 521 Eric Martin 5:28:59 46 40-49 Men MALE Draper UT Canyon Bicycles
8 409 Jeff Sumsion 5:29:48 48 40-49 Men MALE Park City UT Park City Orthodontics
9 434 Rick Sunderlage 5:31:44 40 40-49 Men MALE Draper UT Adobe
10 403 Peter Sullivan 5:35:59 48 40-49 Men MALE Newbury park CA Breakaway from Cancer Masters
11 494 Andrew Barrett 5:37:51 43 40-49 Men MALE Portland OR Rapha Racing NW
12 412 Matthew McGee 5:38:07 39 40-49 Men MALE N. Las Vegas NV 2 Cross Racing/Bikes+
13 405 Vint Schoenfeldt 5:39:03 45 40-49 Men MALE Castle Rock CO Giant Cycling World
14 481 Trent Duncan 5:42:29 44 40-49 Men MALE South Jordan UT mi doule
15 416 Jared Cieslewicz 5:43:20 38 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Porcupine Racing
16 495 Brendan Quirk 5:44:50 41 40-49 Men MALE Park City UT Competitive Cyclist
17 408 Cory McNeely 5:45:28 42 40-49 Men MALE Park City UT Park City Orthodontics
18 420 Chris Poole 5:47:34 42 40-49 Men MALE Phoenix AZ FASTER Performance Center
19 497 Todd Taft 5:51:33 48 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah Marketstar
20 484 Steve Orrock 5:52:44 47 40-49 Men MALE Alpine UT Alisa Orrock
21 473 Lance  Anderson 5:53:56 45 40-49 Men MALE Draper UT Revolution/Cafe Rio
22 439 Trey  Harrison 5:54:56 45 40-49 Men MALE El Dorado KS Chamois Butt’r
23 487 Kelly Glenn 5:55:03 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Glenn Bros. Racing
24 32 Dan Bunker 5:56:52 40 40-49 Men MALE Highland UT REKNUB
25 451 Craig Kidd 5:58:23 48 40-49 Men MALE Chubbuck ID Barries Ski & Sports
26 467 Patrick Laidlaw 6:00:49 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Thimby Gombos
27 422 Jamie Kent 6:02:13 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Bountiful Bicycles
28 453 Nate Magaret 6:03:52 41 40-49 Men MALE Portland OR Rapha Racing NW
29 450 Jon Argyle 6:09:04 46 40-49 Men MALE Kaysville UT Bountiful Bicycles
30 522 MK Mortensen 6:09:23 45 40-49 Men MALE Highland UT none
31 479 Rob Brasher 6:10:06 42 40-49 Men MALE Holladay UT slim&nobbies
32 427 Jeff Brasher 6:10:44 40 40-49 Men MALE Sparks nv Slim & Knobbies
33 410 Jon James 6:11:24 40 40-49 Men MALE Draper UT DNA Cycling
34 477 Kenny Hall 6:12:01 42 40-49 Men MALE Las Vegas NV Allegiant Air
35 415 Michael Macci 6:15:08 43 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Plan 7 Endurance Coaching
36 485 Michael Koren 6:15:12 45 40-49 Men MALE Lone tree CO Giant Cycling World
37 502 Brad Petersen 6:15:51 44 40-49 Men MALE San Diego  CA Moonflower Expeditions
38 413 Sean Hoover 6:15:53 41 40-49 Men MALE Riverton UT Canyon Bicycles-Draper
39 414 Alex Kim 6:17:24 43 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Revolution Cafe Rio
40 428 Tim Stack 6:18:06 46 40-49 Men MALE Salt Lake City UT RMCC
41 432 Tim White 6:18:19 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Bikeman.com
42 469 Dwaine  Allgier 6:22:34 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Bruteforce
43 492 Dominick Layfield 6:25:19 40 40-49 Men MALE Park City UT none
44 523 Blake Maxfield 6:25:42 46 40-49 Men MALE Bluffdale UT Just Me
45 520 James Orford 6:26:16 42 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Contender Bicycles
46 472 Jeff Martinez 6:29:11 47 40-49 Men MALE Park City UT Salt Lake City Grass Roots Cycling
47 482 Tod Harris 6:30:53 49 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Mi Duole
48 519 Jason Osborne 6:31:07 40 40-49 Men MALE Lompoc CA Privateer
49 423 Eric Thompson 6:37:04 46 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah – Marketstar Cycling Team
50 418 Shon Harper 6:38:06 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT none
51 512 Scott Urban 6:43:23 44 40-49 Men MALE Bozeman MT Rockford/Clif
52 406 Mark Fisher 6:45:15 45 40-49 Men MALE Salt Lake City UT RMCC
53 441 Kevin Williams 6:48:20 43 40-49 Men MALE Riverton UT BD
54 466 Paul Solomon 6:49:38 40 40-49 Men MALE Sandy UT Welikesmall CC
55 480 Ryan Larsen 6:49:52 42 40-49 Men MALE Sandy UT Ryan
56 448 Kurt Wagner 6:50:41 49 40-49 Men MALE Salt Lake City UT none
57 444 Jon Shouse 6:51:43 47 40-49 Men MALE Tucson AZ Fluffy
58 404 David Holding 6:54:14 43 40-49 Men MALE Kaysville UT Bountiful Bicycles
59 425 Nathan Rafferty 6:59:14 40 40-49 Men MALE Park City UT Ski Utah
60 462 Andrew Sipple 7:00:54 47 40-49 Men MALE Park City UT CYCMED
61 506 Larry Chapa 7:04:17 47 40-49 Men MALE Payson UT Chapa
62 454 Josh Bonkowsky 7:04:47 41 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Bonkowsky
63 431 Dan Libin 7:06:51 43 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Dan Libin
64 507 Tom Denison 7:07:10 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Contender /Fishlips Bikes
65 515 Parker  Christiansen 7:07:39 40 40-49 Men MALE Draper UT Presidio Wealth Management
66 499 Michael Oliver 7:19:54 44 40-49 Men MALE Granite Bay  CA Team Revolutions
67 424 Breck Bennion 7:22:36 49 40-49 Men MALE Las Vegas NV Every Kid a Bike
68 496 Doug Ovard 7:25:56 47 40-49 Men MALE Draper UT Contender
69 426 Jeff Strong 7:31:46 47 40-49 Men MALE Las Vegas NV Harmony Homes Cycling Team
70 471 Conrad Guymon 7:32:15 45 40-49 Men MALE Orem UT Team Alpha-One
71 517 Larry Dalton 7:35:10 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT noname
72 435 Mike  Rossberg 7:36:08 42 40-49 Men MALE Riverton UT Skull Candy
73 447 Scott Kern 7:39:14 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Cutthroat Racing
74 486 Alan Macdonald 7:41:56 46 40-49 Men MALE Alpine UT Bountiful Bicycles
75 419 Matthew Davis 7:55:28 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT none
76 513 Troy Hart 7:57:04 44 40-49 Men MALE Salt Lake City UT noname
77 478 Ross Whitaker 7:57:59 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Me
78 498 John Brown 8:00:19 41 40-49 Men MALE Pleasant Grove UT Myself
79 465 Brandon Gregersen 8:02:51 40 40-49 Men MALE Salt Lake city UT Cutthroat Racing
80 459 Don Boling 8:03:05 46 40-49 Men MALE Salt Lake City UT SkullCandy p/b JSA architects
81 438 Nate Carter 8:04:32 40 40-49 Men MALE Lehi UT Timpanogos Cyclery
82 493 Tate Jensen 8:04:48 40 40-49 Men MALE Salt Lake City UT Cutthroat Racing
83 402 Doug Smith 8:04:59 48 40-49 Men MALE Salt Lake City UT RMCC/Cyclesmith
84 516 Mike Carpenter 8:07:49 49 40-49 Men MALE sandy UT Carpenter
85 510 William Rankin 8:20:13 43 40-49 Men MALE Boulder CO none
86 500 John Overbaugh 8:22:31 43 40-49 Men MALE Centerville UT Nilgiris
87 489 Mark Dimond 8:27:23 42 40-49 Men MALE Centerville UT Axiom
88 491 Joseph Jensen 8:27:54 40 40-49 Men MALE American Fork UT Team Perkins
89 430 Berkley Hanks 8:40:45 43 40-49 Men MALE Sandy UT ThinAir Boys
90 501 Jakob Vanderwerff 9:11:11 40 40-49 Men MALE Springdale  UT Zion Pizza & Noodle Co
1 614 Rick Black 5:22:22 53 50+ Men MALE Alpine UT Contender
2 604 John Higgins 5:45:53 50 50+ Men MALE Salt Lake City UT Utah Mountain Biking
3 620 Harry Johnson 5:53:25 56 50+ Men MALE Bozeman MT Team Rockford/Clif
4 617 Paul LaStayo 5:54:56 50 50+ Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah-Marketstar
5 600 Todd Henneman 5:59:08 52 50+ Men MALE Park City UT Jans / White Pine
6 621 Bryan Williams 6:02:10 49 50+ Men MALE Smithfield UT Logan race club
7 607 Mitch White 6:02:35 53 50+ Men MALE Pocatello ID Idaho Kidney Institute/ICE
8 624 Joseph Brubaker 6:03:28 54 50+ Men MALE Salt Lake City UT Ski Utah
9 606 Jeff Mitchem 6:17:11 51 50+ Men MALE Portland OR Rapha Racing NW
10 623 Craig Sorensen 6:18:49 51 50+ Men MALE North Logan UT Logan Race Club
11 628 Tod Turley 6:41:19 52 50+ Men MALE Agoura Hills  CA Fast Friday
12 625 Mike McHugh 6:53:38 62 50+ Men MALE Salt Lake City UT RMCC
13 602 J Battaglia 6:57:24 50 50+ Men MALE Sandy UT Binghams Cyclery
14 603 Ron Dailey 7:05:29 50 50+ Men MALE Riverton UT DZ Nuts and Lenz Sport Bicycles
15 626 John Schlichte 7:36:07 50 50+ Men MALE Mountain Green UT Presidio
16 613 Rich Larson 7:43:03 53 50+ Men MALE Durango CO Durango Devo
17 615 Peter Chapa 8:01:54 53 50+ Men MALE Salt Lake City UT Vallejochapa
18 627 Mark Goddard 8:25:29 55 50+ Men MALE Salt Lake City UT Family
19 611 Kenny Mason 8:32:16 50 50+ Men MALE St. George UT Soul Riders
20 618 John Hernandez 8:57:14 59 50+ Men MALE Smithfield UT Logan Race Club
21 616 Rob Smart 9:15:19 57 50+ Men MALE Sandy UT Infinite Cycles
22 702 Kaolin Cummens 8:10:02 32 DNF MALE Cave creek AZ AZD-KC CRUSHER
1 1 Tyler Wren 4:28:58 30 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Jamis
2 34 Neil Shirley 4:32:45 34 Pro/Open Men MALE Newhall CA Road Bike Action
3 33 Jay  Henry 4:41:26 36 Pro/Open Men MALE Avon CO Tokyo Joe’s
4 7 Alex  Grant 4:44:55 30 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Cannondale
5 30 Reed Wycoff 4:49:07 30 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Contender
6 29 Jake Stocking 4:51:08 27 Pro/Open Men MALE Cottonwood Heights UT REVOLUTION CAFE RIO
7 5 James Driscoll 4:57:17 25 Pro/Open Men MALE Sandy UT Jamis Sutter Home
8 39 Ryan Trebon 4:58:01 31 Pro/Open Men MALE Bend OR Cannondale/Clement
9 40 Ben Berden 5:02:34 35 Pro/Open Men MALE Highlands Ranch CO Clement
10 31 Chris Mackay 5:02:35 25 Pro/Open Men MALE Park City UT Backcountry.com
11 6 Jake Pantone 5:04:31 30 Pro/Open Men MALE Ogden UT Roosters/Bikers Edge
12 36 Jonny Hintze 5:04:46 30 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Rooster’s/Biker’s Edge
13 9 Erik Harrington 5:11:28 36 Pro/Open Men MALE Salt Lake CIty UT RMCC
14 11 Dave Harward 5:15:58 42 Pro/Open Men MALE South Jordan UT Team Plan7
15 8 Todd Littlehales 5:17:32 39 Pro/Open Men MALE Portland OR Rapha
16 12 Kevin Day 5:19:04 32 Pro/Open Men MALE Farmington UT Kuhl / Rocky Mountain
17 17 Kevin Hulick 5:20:33 38 Pro/Open Men MALE Salt Lake City  UT Roosters/Biker’s Edge
18 35 Mark Deterline 5:26:32 46 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Plan 7
19 3 John Grochau 5:29:00 42 Pro/Open Men MALE Portland OR Rapha Racing NW
20 37 Shannon Boffeli 5:29:40 36 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT MTBRaceNews.com/Revolution
21 24 Jared Nelson 5:32:23 38 Pro/Open Men MALE Bozeman MT Team Rockford/Clif
22 10 Mark Albrecht 5:37:22 38 Pro/Open Men MALE Draper UT Revolution Cafe Rio
23 22 Zan Treasure 5:40:49 54 Pro/Open Men MALE Ogden UT Bountiful Mazda
24 15 Mark Flis 5:43:31 29 Pro/Open Men MALE Salt Lake City UT Revolution Bicycles
25 27 Zach Spinhirne-Martin 6:04:14 33 Pro/Open Men MALE Park City UT Competitive Cyclist
26 25 Roger Arnell 6:09:56 26 Pro/Open Men MALE Laytone UT Roosters/Bikers Edge
27 18 Matt Connors 6:27:02 24 Pro/Open Men MALE Scottsdale AZ Yeti Bicycle Ranch
28 2 Elden Nelson 6:28:22 99 Pro/Open Men MALE Alpine UT Fat Cyclist
29 42 Bobby Swenson 6:44:07 34 Pro/Open Men MALE Provo UT 3B Yoga
30 41 Barret Fishner 6:58:22 29 Pro/Open Men MALE Las Vegas NV Mandalay Bay / McGhies
1 106 Gretchen Reeves 5:18:41 41 Pro/Open Women FEMALE Avon CO Tokyo Joes
2 109 Tammy Jacques 5:32:28 46 Pro/Open Women FEMALE Steamboat Springs CO Honey Stinger
3 104 Anna Dingman 5:32:33 32 Pro/Open Women FEMALE Bozeman MT Team Rockford/Clif
4 107 Nicole Duke 5:49:25 37 Pro/Open Women FEMALE Boulder CO Spy/Cannondale/CycloCrossworld.com
5 105 Joey Lythgoe 6:02:58 39 Pro/Open Women FEMALE Salt Lake City  UT KUHL
6 101 Rachel Cieslewicz 6:05:29 31 Pro/Open Women FEMALE Salt Lake City  UT Canyon Bicycles
7 112 Caroline Mani 6:37:57 25 Pro/Open Women FEMALE Besancon France Clement Tires
8 110 Mary Foss 7:56:40 30 Pro/Open Women FEMALE Ogden UT Kuhl
9 108 Kate Lynch 7:59:56 40 Pro/Open Women FEMALE Victor ID
1 709 Jamon Whitehead 0:00:00 29 Singlespeed Men MALE Holladay  UT none
1 19 Richard Hurst 5:25:19 30 Singlespeed Open MALE Tucson AZ El Grupo Youth Cycling
2 706 Mike Hileman 5:45:57 43 Singlespeed Open MALE Henderson nv eye gear  sport optics
3 705 Brent Cannon 5:53:10 43 Singlespeed Open MALE Salt Lake City UT Canyon Bicycles
4 704 Kenny Jones 5:59:17 48 Singlespeed Open MALE St. George UT Cutthroat Racing
5 700 Steve Wasmund 5:59:38 36 Singlespeed Open MALE Bountiful UT Cutthroat Racing
6 436 Craig Zediker 6:22:29 44 Singlespeed Open MALE Park City UT Competitive Cyclist
7 468 Joe Finlayson 6:35:32 40 Singlespeed Open MALE Park City UT Average Joe
1 708 Heather Gilbert 8:05:39 43 Singlespeed Open FEMALE St. George UT Cutthroat Racing

 

Posted by on July 15, 2012. Filed under Cyclocross,Mountain Bike Racing,News,Road Racing. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry