2019 Tour of Utah Prologue Results

RESULTS – 2019 Larry H. Miller Tour of Utah Prologue presented by Zions Bank at Snowbird Resort 

Position Bib No. Rider Team Country Time Gap
1 81 PICCOLI James ELEVATE-KHS PRO CYCLING CAN 0:08:37 0:00:00
2 2 CRADDOCK Lawson EF EDUCATION FIRST USA 0:08:43 0:00:06
3 77 TVETCOV Serghei WORTHY PRO CYCLING ROU 0:08:43 0:00:06
4 51 * ALMEIDA João HAGENS BERMAN AXEON POR 0:08:43 0:00:06
5 26 MURPHY Kyle RALLY UHC CYCLING USA 0:08:49 0:00:12
6 25 MANNION Gavin RALLY UHC CYCLING USA 0:08:52 0:00:15
7 3 DOMBROWSKI Joseph Lloyd EF EDUCATION FIRST USA 0:08:52 0:00:15
8 33 BOIVIN Guillaume ISRAEL CYCLING ACADEMY CAN 0:08:53 0:00:16
9 76 SWIRBUL Keegan WORTHY PRO CYCLING USA 0:08:54 0:00:17
10 75 MCCABE Travis WORTHY PRO CYCLING USA 0:08:54 0:00:17
11 35 HERMANS Ben ISRAEL CYCLING ACADEMY BEL 0:08:55 0:00:18
12 101 * HOEHN Alex AEVOLO USA 0:08:55 0:00:18
13 112 BASSETT Stephen WILDLIFE GENERATION PRO CYCLING P/B MAXXIS USA 0:08:55 0:00:18
14 21 BRITTON Robert RALLY UHC CYCLING CAN 0:08:56 0:00:19
15 16 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO USA 0:08:57 0:00:20
16 1 MORTON Lachlan EF EDUCATION FIRST AUS 0:08:58 0:00:21
17 57 * VERMAERKE Kevin HAGENS BERMAN AXEON USA 0:08:59 0:00:22
18 4 HOWES Alex EF EDUCATION FIRST USA 0:09:00 0:00:23
19 135 BOWDEN Scott TEAM BRIDGELANE AUS 0:09:01 0:00:24
20 123 RHIM Brendan ARAPAHOE|HINCAPIE POWERED BY BMC USA 0:09:04 0:00:27
21 146 EASTER Griffin 303 PROJECT USA 0:09:04 0:00:27
22 22 HUFFMAN Evan RALLY UHC CYCLING USA 0:09:05 0:00:28
23 13 EG Niklas TREK-SEGAFREDO DEN 0:09:06 0:00:29
24 32 BADILATTI Matteo ISRAEL CYCLING ACADEMY SUI 0:09:06 0:00:29
25 133 MCCORMICK Hayden TEAM BRIDGELANE NZL 0:09:07 0:00:30
26 132 SUNDERLAND Dylan TEAM BRIDGELANE AUS 0:09:08 0:00:31
27 155 SAMUEL Travis DC BANK PRO CYCLING TEAM CAN 0:09:09 0:00:32
28 24 ELLSAY Nigel RALLY UHC CYCLING CAN 0:09:10 0:00:33
29 82 BASSETTI Samuel ELEVATE-KHS PRO CYCLING USA 0:09:11 0:00:34
30 72 COWAN Alexander WORTHY PRO CYCLING CAN 0:09:11 0:00:34
31 137 COOPER Joseph TEAM BRIDGELANE NZL 0:09:11 0:00:34
32 31 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades ISRAEL CYCLING ACADEMY COL 0:09:11 0:00:34
33 41 QUINTANA Dayer NERI SOTTOLI SELLE ITALIA KTM COL 0:09:12 0:00:35
34 52 * ANDERSON Edward HAGENS BERMAN AXEON USA 0:09:13 0:00:36
35 151 DANIEL Gregory DC BANK PRO CYCLING TEAM USA 0:09:14 0:00:37
36 84 CHEYNE Jordan ELEVATE-KHS PRO CYCLING CAN 0:09:14 0:00:37
37 106 * ROJAS CAMPOS Gabriel Francisco AEVOLO CRC 0:09:14 0:00:37
38 105 * BRUNNER Eric AEVOLO USA 0:09:14 0:00:37
39 124 PUTT Tanner ARAPAHOE|HINCAPIE POWERED BY BMC USA 0:09:14 0:00:37
40 14 * LOPEZ Juan Pedro TREK-SEGAFREDO ESP 0:09:14 0:00:37
41 86 SIMPSON George ELEVATE-KHS PRO CYCLING USA 0:09:15 0:00:38
42 44 SCHÖNBERGER Sebastian NERI SOTTOLI SELLE ITALIA KTM AUT 0:09:16 0:00:39
43 125 WOLFE Benjamin ARAPAHOE|HINCAPIE POWERED BY BMC USA 0:09:17 0:00:40
44 111 BOARDMAN Samuel WILDLIFE GENERATION PRO CYCLING P/B MAXXIS USA 0:09:18 0:00:41
45 34 EARLE Nathan ISRAEL CYCLING ACADEMY AUS 0:09:18 0:00:41
46 136 * LINDORFF Tyler TEAM BRIDGELANE AUS 0:09:18 0:00:41
47 152 FRAYRE Eder DC BANK PRO CYCLING TEAM MEX 0:09:18 0:00:41
48 55 * REVARD Thomas HAGENS BERMAN AXEON USA 0:09:19 0:00:42
49 147 EASTER Cullen 303 PROJECT USA 0:09:20 0:00:43
50 23 MAGNER Tyler RALLY UHC CYCLING USA 0:09:21 0:00:44
51 27 ORONTE Emerson RALLY UHC CYCLING USA 0:09:21 0:00:44
52 95 ALARCÓN CARES Pablo Andrés CANEL'S – SPECIALIZED CHI 0:09:22 0:00:45
53 47 MARENGO Umberto NERI SOTTOLI SELLE ITALIA KTM ITA 0:09:22 0:00:45
54 45 BONGIORNO Francesco Manuel NERI SOTTOLI SELLE ITALIA KTM ITA 0:09:23 0:00:46
55 63 ZACCANTI Filippo NIPPO-VINI FANTINI-FAIZANE' ITA 0:09:24 0:00:47
56 87 YOUNG Eric ELEVATE-KHS PRO CYCLING USA 0:09:24 0:00:47
57 71 CLARKE Jonathan WORTHY PRO CYCLING AUS 0:09:24 0:00:47
58 15 REIJNEN Kiel TREK-SEGAFREDO USA 0:09:24 0:00:47
59 83 CASTILLO SOTO Ulises Alfredo ELEVATE-KHS PRO CYCLING MEX 0:09:24 0:00:47
60 42 VELASCO Simone NERI SOTTOLI SELLE ITALIA KTM ITA 0:09:24 0:00:47
61 131 HARPER Chris TEAM BRIDGELANE AUS 0:09:24 0:00:47
62 164 * BAUER Dominik TEAM DAUNER|AKKON GER 0:09:25 0:00:48
63 73 GRANIGAN Noah WORTHY PRO CYCLING USA 0:09:26 0:00:49
64 122 FLAKSIS Andzs ARAPAHOE|HINCAPIE POWERED BY BMC LAT 0:09:26 0:00:49
65 103 * VOLLMER Andrew AEVOLO USA 0:09:26 0:00:49
66 6 WHELAN James EF EDUCATION FIRST AUS 0:09:27 0:00:50
67 53 * DAVIS Cole HAGENS BERMAN AXEON USA 0:09:27 0:00:50
68 144 BACA Antonio 303 PROJECT MEX 0:09:27 0:00:50
69 61 CANOLA Marco NIPPO-VINI FANTINI-FAIZANE' ITA 0:09:27 0:00:50
70 74 JEAN Emile WORTHY PRO CYCLING CAN 0:09:28 0:00:51
71 43 ZARDINI Edoardo NERI SOTTOLI SELLE ITALIA KTM ITA 0:09:28 0:00:51
72 157 ZIMMER Matthew DC BANK PRO CYCLING TEAM USA 0:09:29 0:00:52
73 56 RICE Michael HAGENS BERMAN AXEON AUS 0:09:30 0:00:53
74 62 SANTAROMITA Ivan NIPPO-VINI FANTINI-FAIZANE' ITA 0:09:30 0:00:53
75 143 STEPHENS Austin 303 PROJECT USA 0:09:30 0:00:53
76 127 OIEN Justin Alexander ARAPAHOE|HINCAPIE POWERED BY BMC USA 0:09:31 0:00:54
77 134 TOOVEY Ayden TEAM BRIDGELANE AUS 0:09:32 0:00:55
78 11 MOSCA Jacopo TREK-SEGAFREDO ITA 0:09:33 0:00:56
79 66 FIORELLI Filippo NIPPO-VINI FANTINI-FAIZANE' ITA 0:09:34 0:00:57
80 121 EISENHART Taylor (T.J.) ARAPAHOE|HINCAPIE POWERED BY BMC USA 0:09:34 0:00:57
81 156 * THIBAULT Jean-Denis DC BANK PRO CYCLING TEAM CAN 0:09:35 0:00:58
82 65 LONARDI Giovanni NIPPO-VINI FANTINI-FAIZANE' ITA 0:09:36 0:00:59
83 107 * MCGILL Scott AEVOLO USA 0:09:40 0:01:03
84 12 * DEBEAUMARCHÉ Nicolas TREK-SEGAFREDO FRA 0:09:40 0:01:03
85 141 NEWKIRK Isaiah 303 PROJECT USA 0:09:41 0:01:04
86 154 PAVLIC Marko DC BANK PRO CYCLING TEAM SLO 0:09:41 0:01:04
87 46 FORTUNATO Lorenzo NERI SOTTOLI SELLE ITALIA KTM ITA 0:09:41 0:01:04
88 92 SANTOS MORENO Efren CANEL'S – SPECIALIZED MEX 0:09:42 0:01:05
89 104 * BICKMORE Cade AEVOLO USA 0:09:42 0:01:05
90 162 FLAUTT Oliver TEAM DAUNER|AKKON USA 0:09:42 0:01:05
91 102 * SCHUNK Conor AEVOLO USA 0:09:43 0:01:06
92 145 DE LUNA Flavio Alejandro 303 PROJECT MEX 0:09:43 0:01:06
93 93 CORTE CORDERO Eduardo CANEL'S – SPECIALIZED MEX 0:09:43 0:01:06
94 94 PRADO JUAREZ Ignacio CANEL'S – SPECIALIZED MEX 0:09:52 0:01:15
95 165 THURAU Sven TEAM DAUNER|AKKON GER 0:09:53 0:01:16
96 117 ROSS Kent WILDLIFE GENERATION PRO CYCLING P/B MAXXIS USA 0:09:53 0:01:16
97 142 FONT MAS Bernat 303 PROJECT ESP 0:09:53 0:01:16
98 64 HATSUYAMA Sho NIPPO-VINI FANTINI-FAIZANE' JPN 0:09:54 0:01:17
99 115 CHANCE Maxx WILDLIFE GENERATION PRO CYCLING P/B MAXXIS USA 0:09:56 0:01:19
100 161 MAMOS Philipp TEAM DAUNER|AKKON GER 0:09:56 0:01:19
101 97 LARA CARBAJAL Francisco CANEL'S – SPECIALIZED MEX 0:09:57 0:01:20
102 116 * GULLICKSON Finn WILDLIFE GENERATION PRO CYCLING P/B MAXXIS USA 0:09:57 0:01:20
103 163 HEIDER Christopher TEAM DAUNER|AKKON GER 0:09:58 0:01:21
104 37 SCHREURS Hamish ISRAEL CYCLING ACADEMY NZL 0:09:59 0:01:22
105 91 SANCHEZ GUARIN Oscar Eduardo CANEL'S – SPECIALIZED COL 0:10:00 0:01:23
106 114 * VODICKA Camden WILDLIFE GENERATION PRO CYCLING P/B MAXXIS USA 0:10:01 0:01:24
107 126 BRYON Miguel ARAPAHOE|HINCAPIE POWERED BY BMC USA 0:10:02 0:01:25
108 113 KIRBY Quinten WILDLIFE GENERATION PRO CYCLING P/B MAXXIS USA 0:10:03 0:01:26
109 153 LEPLINGARD Antoine DC BANK PRO CYCLING TEAM FRA 0:10:05 0:01:28
110 36 NIV Guy ISRAEL CYCLING ACADEMY ISR 0:10:05 0:01:28
111 85 * RODRIGUEZ VICTORIA Jose Alfredo ELEVATE-KHS PRO CYCLING MEX 0:10:12 0:01:35
112 166 * HEMING Miká TEAM DAUNER|AKKON GER 0:10:13 0:01:36
113 96 * PALMA DAJUI Leonel CANEL'S – SPECIALIZED MEX 0:10:13 0:01:36

 
* Riders eligible for Best Young Rider Competition

(Visited 104 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.